WebHostingLab.org

   ficon Zanajdź nas na Facebooku i dołącz do nas! Zapraszamy. Bądź z nami na bieżąco! Codziennie nowe wiadomości i ciekawe zdjęcia.

19 listopada uczestniczyliśmy w Turnieju sportowym,,Przedszkole w ruchu" Mali Odkrywcy zajęli I Miejsce.

18 listopada o godz.16.30 rozpoczęliśmy zajęcia w AKADEMII MALUSZKA. Są to zajęcia dla dwulatków i trzylatków, wszechstronnie stymulujące rozwój dziecka, ułatwiające asymilację  w środowisku przedszkolnym. Zajęcia trwają 1 godzinę, odbywają się raz w tygodniu. Dzieci uczestniczą w nich razem z rodzicami lub opiekunami.

6 listopada dzieci obejrzały spektakl teatralny ,,Królowa Śniegu" . Maki Odkrywcy w pierwszym rzedzie na widowni mieli okazję aktywnie uczestniczyć w sztuce.

5 listopada obchodziliśmy Święto Bajkowych Postaci. Każde dziecko wcieliło się w postać z ulubionej bajki. Smerfy, krasnoludki, księżniczki , królewicze, piraci, ale także Kot w Butach, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Królowa Śniegu, Spiderman, Pinokio i wiele innych ulubionych dziecięcych bohaterów bawiło się na naszym balu. Dużą atrakcją dla dzieci była też premiera spektaklu ,,Czerwony Kapturek" w wykonaniu Pani Ani, Anetki, Ewy, Ewelinki, Karinki, Justynki i Martynki. Dzieci wykazały się dużą znajomością dziecięcej literatury i konkursy pod hasłem ,,Snuj się snuj bajeczko" nie sprawiały Małym Odkrywcom żadnych kłopotów. Dzieci bardzo szybko odgadywały tytuły czytanych fragmentów bajek. W naszym przedszkolu codziennie czytamy dzieciom bajki. Uczestniczymy w programie ,,Cała Polska czyta dzieciom".

W tym roku szkolnym Mali Odkrywcy w ramach projektu edukacyjnego ,,Odkrywamy świat" poznawać będą różne kontynenty. Naszą podróż rozpoczęliśmy od Europy. W Norwegii i Szwecji płynęliśmy drakkarami wikingów, w Finlandii odwiedziliśmy św. Mikołaja, bawiliśmy się na śniegu, a potem udaliśmy się na słoneczne greckie plaże, zatańczyliśmy też Zorbę i spróbowaliśmy swoich sił w olimpiadzie sportowej. Zauroczeni podróżą, nie zapomnieliśmy oczywiście, że naszą ojczyzną jest Polska. Śpiewając piosenkę ,,Jestem Polką i Polakiem" wróciliśmy do naszego kraju. Już planujemy kolejną naszą wyprawę, tym razem pojedziemy do Azji.

26 października odbyło się w naszym przedszkolu profesjonalne szkolenie , które  poprowadzili  policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KM Policji. Dzięki temu, Mali Odkrywcy na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, wiedzą bardzo dużo.

23 października dzieci obejrzały zabawną autorską wersję ,,Nowych szat cesarza"H.Ch. Andersena  pt ,,O królu elegancie"

23 października, Mali Odkrywcy, przebrani w stroje z epoki, zwiedzali  Pałac w Nieborowie, była to bardzo ciekawa lekcja historii naszego regionu.

14 października, zgodnie z tradycją, odbędzie się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci, ku radości  rodziców  zaprezentują swoje umiejętności, zaśpiewają, zatańczą, opowiedzą i pokażą czego nauczyły się już w przedszkolu, a potem oficjalnie dołączą do elitarnego grona Małych Odkrywców.

9 października obchodziliśmy Święto Muzyki, z tej okazji gościliśmy w naszym przedszkolu absolwentów i uczniów szkoły muzycznej, którzy zaprezentowali Małym Odkrywców wiele znanych utworów muzyki rozrywkowej oraz zapoznali dzieci z różnymi instrumentami.

8 października odbył się cykliczny koncert pt. ,,Dźwięki w drewnie zaklęte". Dzieci poznały brzmienie fagotu.

Od 1994 roku, 4 października w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji Mali Odkrywcy spotkali się z miłośniczką czworonogów , wolontariuszką z Miejskiego  Schroniska dla Zwierząt, która przyprowadziła do przedszkola pieska i opowiedziała dzieciom jak należy dbać o zwierzęta, jak się nimi opiekować, aby były szczęśliwe. 

30 września chłopcy mieli swoje święto, więc dziewczynki własnoręcznie przygotowały piękne  laurki, a także zatańczyły i zaśpiewały dla kolegów.

23 września tradycyjnie powitaliśmy jesień na pięknym Balu Jesieni.

18 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka, był to dzień atrakcji dla naszych milusinskich. Szczegóły na Facebooku.

17 września rozpoczęliśmy roczny cykl audycji muzycznych. Mali Odkrywcy poznawać będą różne instrumeny, gatunki muzyki, a także folklor i taniec.

Wakacje już za nami, rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny, 2015/16. W gronie Małych Odkrywców powitaliśmy najmłodszą grupę. Jesteśmy pod wrażeniem z jaką odwagą i radością rozpoczynają pierwszy w ich życiu etap edukacji. W b.r szkolnym, na Małych Odkrywców czeka wiele niespodzianek i atrakcji. Tradycyjnie uczestniczyć będziemy w wielu ogólnopolskich programach i przedsięwzięciach edukacyjnych. Realizować będziemy ciekawe projekty edukacyjne. Pobyt w przedszkolu uatrakcyjni dzieciom bogata oferta zajęć dodatkowych, ciekawi goście, którzy będą nas odwiedzać, a także aktywne uczestnictwo w kulturze poprzez przedstawienia teatralne, audycje muzyczne i projekcje filmowe. Jak na Małych Odkrywców przystało będziemy oczywiście eksperymentować, odkrywać nieznane i zwiedzać.  W zakładce Klub Rodzica publikujemy Kalendarz zdarzeń w roku szkolnym 2015/16.

 Wakcyjne wędrówki Małych Odkrywców

17.07.2015. Wycieczka z przewodnikiem po ZOO w Płocku oraz zabawa w Figloraju, rejs statkiem po Wiśle.

 24.07.2015. Piknik z kowbojem i jego rumakami.

11.08.2015.  Spotkanie z Tyranozaurem T-rexem oraz poszukiwanie złota, odkrycie szkieletu dinozaura, spacer bajkową ścieżką.

18.08.2015. Wycieczka do wytwórni krówek w Grodzisku Mazowieckim. Oglądanie procesu produkcji cukierków, samodzielne zaprojektowanie etykiety cukierków.

24 czerwca to ważny dzień dla najstarszych Małych Odkrywców, gdyż właśnie kończą pierwszy etap edukacji. We wrześniu odważnie przekroczą próg szkoły, doskonale przygotowane do dalszego odkrywania świata i zgłębiania tajników wiedzy. Życzymy dzieciom powodzenia, a Rodzicom gratulujemy wspaniałych, cudownych dzieci.

"Lato woła nas". Z okazji nadejścia lata Mali Odkrywcy uczestniczyli w Olimpiadzie Sportowej. Rzuty do celu, przechodzenie przez tunel, przechodzenie po równoważni, przeciąganie liny, skoki w workach, skoki na piłce, tor przeszkód, to niektóre konkurencje sportowe. Rywalizacja była bardzo emocjonująca. W tym dniu nie było przegranych. Liczyła się wspólna, wesoła zabawa. Na zakończenie każda z grup otrzymała Dyplom Uznania.

10 czerwca w ramach realizacji projektu edukacyjnego: "Mały Odkrywca eksperymentuje" dzieci odkryły, że œświeca może palić się podwójnie. Mali Odkrywcy dowiedzieli się, że woda gazowana może zgasić ogień. Spotkanie z eksperymentami z użyciem ognia dostarczyło Małym Odkrywcom wiele emocji.

9 czerwca odbył się wielki sprawdzian wiadomości na temat krajów Unii Europejskiej. Przez cały rok realizowaliśmy projekt edukacyjny ,,Poznajemy kraje UE". Praca metodą projektu przynosi doskonałe efekty dzieci uczą się poprzez działanie i bezpośrednie doświadczanie. Stosujemy tą metodę od kilku lat w porzednim roku realizowaliśmy projekt ,,Piękna nasza Polska cała? Dzieci poznały wszystkie krainy geograficzne, historię, kulturę, oraz tradycje polskie. Pracując tą metodą rozwijamy kreatywność oraz umiejętność zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce i dzielenia się informacjami. Dzieci przeżywają daną sytuację, poznają świat wszystkimi zmysłami, uczą się współdziałania w grupie. Metoda projektu integruje również środowisko gdyż w realizacji zadań aktywnie uczestniczą rodzice. Przy pomocy rodziców Mali Odkrywcy stworzyli piękny album o krajach UE. Dziś podsumowaliśmy całoroczną pracę. Przedszkolaki zaprezentowały zdobytą wiedzę, rozpoznały hymn UE, zaśpiewały Mazurek Dąbrowskiego. Bezbłędnie odpowiedziały w quizie na wiele pytań np. co to jest UE, jakie kraje do nie należą, jak wygląda flaga UE. Następnie odbyły się kalambury. Dzieci zostały podzielone na zespoły. Zadaniem każdej drużyny było zaprezentować jeden kraj UE. Dzięki temu piliśmy herbatkę u Królowej Elżbiety, uczestniczyliśmy we franucuskim pokazie mody, zbudowaliśmy wieżę Eiffla, przyglądaliśmy się hiszpańskiej corridzie, tańczyliśmy flamenco, płynęliśmy gondolą w Wenecji, jeździliśmy rowerem w Holandii. Zabawa jest u nas zawsze nauką, a nauka zabawą.

1 czerwca Mali Odkrywcy byli na pikniku w Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich, gdzie zwiedzili niezwykle interesującą ekspozycję dawnych sprzętów gopspodarskich, wyposażenia chałup oraz przedmiotów obrzędu religijnego. Poza tym dzieci wesoło się bawiły, uczestniczyły rownież w pokazie judo w wykonaniu mistrzów.

Mali Odkrywcy 29 maja odwiedzili redakcję ITS-u, dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o tym jak powstaje gazeta. Obejrzeli też wystawę w Izbie Historii Skierniewic, spacerowali po parku, a w przedszkolu próbowali napisać reportaż z wycieczki.

,,Ona mi pierwsza pokazała księżyc....?

,,Dziś dla Ciebie Mamo świeci słońce złote, dla Ciebie na oknie usiadł barwny motyl. Dziś dla Ciebie Mamo śpiewa ptak na klonie i dla Ciebie kwiaty pachną też w wazonie. Dzisiaj droga Mamo masz twarz uśmiechniętą, niech przez rok cały trwa to wielkie święto? - recytowali Mali Odkrywcy na uroczystości zorganizowanej 26 maja, w Dniu Święta Mamy.
Z okazji tego pięknego święta wszystkim mamom życzymy dobrego zdrowia, samych słonecznych dni i mnóstwa radości.

14 maja podsumowaliśmy  projekt  edukacyjny ,,Poznajemy kraje Unii Europejskiej", który realizowaliśmy przez cały rok szkolny. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat poznanych krajów członkowskich : Polski, Francji, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Zabawa jest u nas zawsze nauką, a nauka, zabawą i to jest klucz do sukcesu.

14 maja na kolejnym z cyklu koncercie, Mali Odkrywcy poznali pojęcie flamenco rozumiane jako zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój.

I Miejsce w X Festiwalu Piosenki Przedszkolnej ,,Wesołe piosenki 2015" zajął Norbert Kubel z grupy Tygrysków. Gratulacje! Brawo!

13 maja w ramach realizacji projektu edukacyjnego: "Mały Odkrywca eksperymentuje" dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można powstworzyć "generator mgły" przy użyciu przeciętej słomki , próbowali też udzielić odpowiedzi na pytanie: "Czy pusta butelka jest rzeczywiście "pusta"?

2 maja obchodzimy Dzień Flagi , Mali Odkrywcy znają już polskie symbole narodowe. Uczciliśmy to patriotyczne święto, dekorując przedszkole w kolorze biało-czerwonym.

22 kwietnia włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. Promujemy postawy ekologiczne, uczymy się jak dbać o nasze środowisko.,, Bo ziemia to wyspa, to wyspa zielona, wśród innych dalekich planet. To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, więc musi być bardzo zadbany. Posadźmy kwiatów tysiące, posadźmy krzewy i drzewa...,,

15 kwietnia Mali Odkrywcy byli na stadionie sportowym, zwiedzili zaplecze sportowe piłkarzy, rozegrali mecz na prawdziwym boisku, a potem otrzymali medale i puchar.  Okazało się, że talenty piłkarskie są wśród nas.

10 kwietnia naszymi gośćmi byli żołnierze z 18 Pułku Piechoty, stacjonującego w Skierniewicach na początku XX wieku, w mundurach z okresu II wojny światowej oraz wyposażeniem z tamtego okresu, bronią, granatami, tornistrem, maską gazową, menażkami itd....Mali Odkrywcy, zwłaszcza chłopcy byli zafascynowani żołnierskimi opowieściami.

Podczas kolejnych eksperymentów, 8 kwietnia, dzieci dowiedziały się, iż za pomocą ziarenek soli można pionowo ustawić jajko na jego mniej ostrym czubku. Mali Odkrywcy odkryli także, iż dzięki soli jajko w szklance z wodą stopniowo unosi się do góry i ostatecznie pływa na powierzchni. Kolejne spotkanie z eksperymentami dostarczyło Małym Odkrywcom jak zwykle wielu niezapomnianych wrażeń.

 27 marca byliśmy w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie własnoręcznie piekliśmy chleb, smakował wybornie. Obejrzeliśmy rownież dawne narzędzia rolnicze i gospodarskie, wyciągaliśmy wodę ze studni, karmiliśmy  zwierzęta. Wiele atrakcji dostarczyły nam przejażdżki konne.

26 marca wykonywaliśmy na zajęciach otwartych, wspólnie z rodzicami świąteczne kartki. Warsztaty artystyczne stały się już bardzo miłą tradycją naszego przedszkola.

24 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Dzień ten w naszym przedszkolu stał się okazją do wyjaśnienia dzieciom znaczenia wody w przyrodzie oraz w życiu człowieka

12 marca odbył się włoski dzień w naszym przedszkolu. Mali Odkrywcy wybrali się w niezwykłą podróż. Zwiedzili piękną Wenecję, wzięli udział w wyścigach Formuły 1, upiekli pyszną pizzę, a nawet byli świadkami wybuchu wulkanu.

11 marca podczas kolejnych eksperymentów dzieci dowiedziały się: w jaki sposób płyn do mycia naczyń wpływa na barwnik spożywczy. Mali Odkrywcy badali również wpływ mydła na napięcie powierzchniowe. Spotkanie z eksperymentami jak zwykle dostarczyło Małym Odkrywcom wielu wrażeń. 

6 latki zreaalizowały projekt pod hasłem teatr. Dzieci zapoznały się z twórcami sztuki teatralnej. Poznały rolę aktora, reżysera, charakteryzatora, kostiumografa, scenografa. Własnoręcznie wykonały tez kukiełki, ułożyły scenariusz i wystawiły sztukę. To była prawdziwie twórcza zabawa.

25 lutego w ramach realizacji projektu edukacyjnego: "Mały Odkrywca eksperymentuje" dzieci dowiedziały się, że można przeciąć ziemniaka na dwie częœci, podczas gdy kartka papieru pozostanie całkowicie nietknięta. Mali Odkrywcy dowiedzieli się również, że kiedy ocet wchodzi w reakcję z sodą oczyszczoną, powstaje dwutlenek węgla. Balon wypełnia się gazem!!

24 lutego obchodziliśmy coroczne Święto Kota. Mali Odkrywcy poznali zwyczaje i upodobania kociaków. Dowiedzieli się jak nalezy o nie dbać żeby były zdrowe i szczęśliwe.

17 lutego przypadają ostatki, kończące karnawał, zgodnie ze staropolską tradycją, obchodzone przed Środą Popielcową, która z kolei rozpoczyna 40-dniowy post, przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt wielkanocnych. Ostatniego dnia karnawału u Małych Odkrywców królowała samba tak jak na ulicach Rio de Janeiro, a własnoręcznie wykonane przez dzieci maski również nawiązywały do znanej tradycji.

13 lutego poznawaliśmy kolejny kraj Unii Europejskiej. Mali Odkrywcy wraz ze słynnym Zorro polecieli balonem do słonecznej Hiszpanii. Podziwiali skąpane w słońcu morskie wybrzeże, udali się na wycieczkę do Madrytu. Chłopcy wcielili się w torreadorów, a dziewczynki spróbowały swoich sił w gorących rytmach flamenco. Zabawa zakończyła się taneczną paradą.

11 lutego w ramach realizacji projektu edukacyjnego: "Mały Odkrywca eksperymentuje" dzieci dowiedziały się: jak powstają cienie oraz jak powstaje załamanie światła. Dowiedziały się również, iż istnieją przedmioty nieprzezroczyste, przezroczyste, półprzezroczyste. Mali Odkrywcy odkryli, że kiedy zbliżamy latarkę do zabawki, cień robi się większy. Natomiast, gdy odsuwamy latarkę, cień się zmniejsza; za książką tworzy się cień, a za folią nie; za arkuszem papieru pojawia się nieostry kształt; światło przechodzi z powietrza do wody. To wszystko okazało sie bardzo interesujące dla przedszkolaków.

4 lutego Mali Odkrywcy odwiedzili  przedszkolną kuchnię. Dzieci dowiedziały się, że praca kucharza jest bardzo odpowiedzialna. Potrawy muszą być przygotowywane zgodnie z obwiązującymi procedurami oraz wg określonych receptur, aby zapewnić bezpieczeństwo żywienia, a przy tym muszą być smaczne i zdrowe.

28 stycznia w ramach realizacji projektu edukacyjnego: "Mały Odkrywca eksperymentuje" dzieci przypomniały sobie jak działa siła przyciągania. Eksperymenty z użyciem magnesu dla Małych Odkrywców okazały się niezwykle fascynujące.

W dniu Święta i Babci i Dziadka witamy naszych  ukochanych Rodziców naszych Rodziców, czyli  Babunie i Dziadziusiów - mówiły przedszkolaki. Radości, życzeń, wierszyków, piosenek i słodkości  nie było końca.

22 styczna podczas kolejnej audycji muzycznej pt ,,W  karnawałowych rytmach" Mali Odkrywcy poznali niezwykle popularny  taniec towarzyski jakim jest rock&roll.

16 stycznia mali Odkrywcy obejrzeli spektakl teatralny pt,, Śniegowy Bałwanek".

14 stycznia w ramach realizacji projektu edukacyjnego: "Mały Odkrywca eksperymentuje" dzieci zapoznały się z nazwą: "metale magnetyczne" a także dowiedziały się jak działa siła przyciągania. Mali Odkrywcy z wielkim zainteresowaniem obserwowali jak łyżeczka i metalowa pokrywka są przyciągane przez magnes oraz co się dzieje z igłą przyciąganą przez magnes, jeśli szklanka zostanie wypełniona wodą, a następnie piaskiem.

9 stycznia odbył się w naszym przedszkolu Bal Karnawałowy. Profesjonalni wodzireje zapewnili przedszkolakom wspaniałą, niezapomnianą zabawę.

8 stycznia Mali Odkrywcy, w ramach realizacji projektu edukacyjnego ,,Poznajemy kraje Unii Europejskiej", poznali  wiele ciekawostek na temat Francji. Dzieci dowiedziały się, że prawdziwymi przysmakami są we Francji żabie udka i ślimaki, a  specjalnością Francji są sery - jest ich 365 gatunków. Mali Odkrywcy podziwiali Wieżę Eiffla, najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, będący symbolem Francji, a także gotycką Katedrę Notre Dame, Pałac w Wersalu oraz Luwr. Dzieci uczestniczyły we francuskim pokazie mody, podjęły próbę budowy Wieży Eiffla oraz z radością zatańczyły kankana.

Sylwester u Małych Odkrywców. Życzymy wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku 2015!!!

Przedszkolna Wigilia oraz Jasełka w wykonaniu dzieci z grupy 5 i 6 letniej wprowadziły wszystkich Małych Odkrywców oraz naszych gości w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Z głębi dziecięcych serduszek popłynęły najpiękniejsze życzenia:,, A Wam Drodzy Rodzice życzą małe dzieci, dni lepszych, dni pełnych miłości i niech Boża chwała w naszych domach zagości..."

17 grudnia odbyły się  warsztaty kulinarne. Mali Odkrywcy przygotowywali samodzielnie podwieczorek. Menu na podwieczorek : Chlebek ciemny, wieloziarnisty z masłem, kurczak pieczony, sałata, papryka, ogórek, pomidor, natka pietruszki. Własnoręcznie przygotowane, zdrowe kanapki smakowały wybornie.

Zbliżaja się święta. Mali Odkrywcy poznają tradycje Bożonarodzeniowe, wykonują ozdoby choinkowe, śpiewają polskie kolędy i pastorałki. 19 grudnia odbędzie sie przedszkolna Wigilia. Najstarsze dzieci wystawią również spektakl teatralny pt,, W Betlejem, w Betlejem wielka radość się dzieje..."

Konkurs na najładniejsza bombkę rozstrzygniety. Dziękujemy wszystkim Rodzicom i Dzieciom za udział w twórczej zabawie pod hasłem ,,Moja najpiękniejsza bombka".Jury konkursowe uroczyście ogłasza, że każda bombka wygrywa, gdyż jest niepowtarzalna, oryginalna i piękna.

15 grudnia odbyły się warsztaty artystyczne. Praca twórcza pochłonęła dzieci i rodziców bez reszty. Powstały piękne kartki świąteczne.

11 grudnia Mali Odkrywcy wyruszyli bajkowym pociągiem do Berlina, aby poznać kolejny kraj Unii Europejskiej. Przedszkolaki z niemiecką precyzją wykonywały swoje zadania. Z rozsypanki obrazkowej układały bajki Braci Grimm, ubierały choinkę, gdyż ta tradycja pochodzi właśnie z Niemiec, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym poruszały się po niemieckich autostradach. Na zakończenie spotkania dzieci skosztowały żelki Haribo, znanej niemieckiej firmy produkującej słodycze. Zabawy było mnóstwo.

10 grudnia w ramach realizacji projektu edukacyjnego: "Mały Odkrywca eksperymentuje" dzieci obserwowały ruch wody pod wpływem ciepła. Okazało się, że gorąca woda stykając się z zimną, unosi się i rozchodzi przy powierzchni naczynia. Mali Odkrywcy odkryli również, iż można zgasić świeczkę stojącą za butelką, dmuchając nie na świeczkę, lecz na butelkę.

8 grudnia odwiedził nas Św.Mikołaj, dla każdego miał prezent, wszyscy Mali Odkrywcy byli grzeczni!!!

Barbórka jest tradycyjnym, polskim świętem górników, obchodzonym 4 grudnia, czyli w dniu św. Barbary, patronki trudnej pracy. Zgodnie z tradycją Barbórka rozpoczyna się mszą świętą, po której następuje uroczysty przemarsz orkiestr górniczych.  Organizowane są także różne koncerty, występy artystyczne i biesiadne spotkania, w których uczestniczą całe rodziny.  Mali Odkrywcy w dniu tego święta  poznali pracę górnika, który wydobywając węgiel, pod ziemią narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Wysłuchali też legendy o Skarbniku-dobrym duchu kopalni. Dzieci własnoręcznie wykonały górnicze czapki, a następnie bawiły się przy śląskiej muzyce ludowej

26 listopada w ramach realizacji projektu edukacyjnego: "Mały Odkrywca eksperymentuje" dzieci dowiedziały się, iż woda ma skórę, molekuły wody na powierzchni są do siebie przyciągane. Mali Odkrywcy z zainteresowaniem obserwowali co się dzieje z wodą, gdy do słoika wypełnionego po brzegi wrzucimy pojedynczo monety.

25 listopada tradycyjnie świętowaliśmy urodziny Misia. Był to radosny dzień, wszystkie dzieci opowiadały o swoich pluszowych przyjaciołach. Okazało się, że Miś nie jest tylko pluszową przytulanką - to ktoś bardzo bliski, czuły, cierpliwy. Na cześć naszych ulubionych maskotek urządziliśmy piżamo party . Taniec z Misiami dostarczył  Małym Odkrywcowm dużo radości. Na koniec imprezy zabrzmiało z ust przedszkolaków gromkie ,,Sto lat".

13 listopada kontynuowaliśmy naszą podróż po krajach Unii Europejskiej w ramach projektu edukacyjnego ,,Spacerem po krajach Unii Europejskiej". Eurotunelem udaliśmy się do Wielkiej Brytanii. Zwiedziliśmy Londyn, a w nim jeden z najpiękniejszych mostów zwodzonych na świecie, Tower Bridge oraz wieżę zegarową Big Ben. Wypiliśmy też herbatkę z królową angielską w Pałacu Buckingham.

12 listopada w ramach realizacji projektu edukacyjnego: "Mały Odkrywca eksperymentuje" dzieci badały rozpuszczalność substancji (sól, cukier, ryż, miód, pieprz) w wodzie. Okazało się, że nie wszystkie są rozpuszczalne.Mali Odkrywcy obserwowali również co się dzieje z butelką plastikową, jeśli wlejemy do niej gorącą wodę ,a następnie ją wylejemy.Dzieci dowiedziały się, iż zimne powietrze wywiera większe ciśnienie niż gorące.

7 listopada w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie teatralne pt ,,Pierwsza pomoc ..." Spektakl dostarczył Małym Odkrywcom dużo dobrej zabawy, śmiechu,  utrwaliliśmy też sobie alarmowe numery telefonów 999, 998, 997.

5 listopada z okazji Święta bajkowych postaci odbyliśmy niezapomnianą wycieczkę po pałacowych komnatach w towarzystwie Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Królewny Śnieżki, Roszpunki, Jasmine i innych księżniczek oraz dzielnych rycerzy i książąt.

3 listopada najstarsi Mali Odkrywcy, w ramach działalności Akademii Edukacji Ekonomicznej Junior, udali się Banku Spółdzielczego, gdzie spotkali się z Władysławem Klażyńskim - Prezesem Zarządu oraz Dyrektorem Oddziału, Magdaleną Waligórską. Przedszkolaki poznały kolejne pojęcia z zakresu ekonomii: lokata, oszczędności, kredyt. Zwiedziły też najbardziej strzeżone miejsce w banku jakim jest skarbiec.

31 października odwiedził nas Prezydent Miasta Skierniewice, Leszek Trębski, który z zaangażowaniem włączył się w ogólnopolską akcję,,Cała Polska czyta dzieciom". Legenda ,,O Lechu , Czechu i Rusie" w jego interpretacji zafascynowała Małych Odkrywców historią Polski. Na pamiątkę miłego spotkania były rysunki, kwiaty i piosenki dla Pana Prezydenta, a dla przedszkolaków skierniewickie ,,Jabłcusie".

Halloween ? zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony jest w wielu krajach, w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, zwłaszcza amerykańskiej. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami, a także różne duszki, demony itd. Mali Odkrywcy mieli świetną zabawę przygotowując rekwizyty do zabawy związanej z Halloween.

Drodzy rodzice. Uczestniczymy w konkursie Akademii Aquafresh. Głosujcie na naszą prezentację.Głosowanie trwa do 28 października. Każdy głos się liczy!!!.
http://www.akademia-aquafresh.pl/konkurs-filmowy-dla-przedszkoli/prace.html

22 października w ramach realizacji projektu edukacyjnego: "Mały Odkrywca eksperymentuje" dzieci obserwowały jak balon potarty wełnianą rękawiczką przyciąga papierki; co się stanie z papierkami gdy potrzemy balon mokrą metalowa łyżką. Mali Odkrywcy odkryli, że gdy świeczka ustawiona w słoiku z wodą gaśnie, to poziom wody podnosi się. Dowiedzieli się również, że większy słoik zawiera więcej powietrza, a więc i więcej tlenu, zatem przykryta nim świeczka płonie dłużej. Kolejne spotkanie z eksperymentami dostarczyło dzieciom wielu wrażeń.

21 października do grona Małych Odkrywców oficjalnie wstąpiła kolejna grupa przedszkolaków. Najmłodsi spisali się doskonale, każdy przedszkolak przecież potrafi już zatańczyć i zaśpiewać. Słowa ślubowania dzieci wypowiedziały z wielkim przejęciem,,Rzecz to wielka niesłychanie, gdy przedszkolakiem się zostanie..."

Wycieczka do fabryki bombek wprowadziła nas na chwilę w świąteczny nastrój. Mali Odkrywcy poznali proces produkcji bombek oraz własnoręcznie, pięknie udekorowali choinkowe ozdoby.

Dziś w ramach realizacji projektu edukacyjnego ,,Cała Polska czyta dzieciom" Mali Odkrywcy spotkali się z uczniami Gimnazjum nr 3 w Skierniewicach. Gimnazjaliści przeczytali dzieciom baśń ,,O kocie w butach" po polsku i angielsku, a następnie każdy przedszkolak spróbował swoich sił w kalamburach. Dobrej zabawy i uśmiechu przy tym było mnóstwo. Dziękujemy mamie Oli i Agnieszki Radek za zorganizowanie miłego spotkania

Któż potrafi piękniej mówić o drzewach, jak nie pracownicy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego?. 10 października obchodziliśmy Święto Drzewa. Spotkaliśmy się z przedstawicielką Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, a na spacerze z przyjemnością rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy drzewa nas otaczające w przepięknej jesiennej szacie.

9 października, realizując projekt edukacyjny ,,Spacerkiem po krajach Unii Europejskiej", poznawaliśmy najpiękniejsze zakątki Polski,, Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem, kochamy Polskę z całych sił..."

8 października Mali Odkrywcy ponownie eksperymentowali z użyciem wody. Obserwowali jak pieprz pływa w mydlanej wodzie, rodzynki wręcz tańczą w wodzie gazowanej, a inne przedmioty jak np. moneta, której gęstość jest większa niż gęstość wody, się topią. Rozwiązanie tej zagadki było dla dzieci fascynujące.

Uczymy się wrażliwości. 6 września spotkaliśmy się z wolontariuszem ze Schroniska dla Zwierząt. Dowiedzieliśmy wielu ciekawych rzeczy. Bezdomnym czworonogom przekazaliśmy zebraną w przedszkolu karmę.

1 października, w ramach Akademii Zdrowego Przedszkolaka, odbyły się warsztaty kulinarne. Tym razem dzieci samodzielnie przygotowały surówkę wielowarzywną. Smakowała wybornie. Warsztaty kulinarne bedą odbywały się w każdą pierwszą i trzecią środę miesiąca. Naszym celem jest wdrożenie dzieci do stosowania zasad zdrowego odżywiania.

30 września o godz. 12.00 wszyscy Mali Odkrywcy  szczotkowali zęby. W ten sposób wzięliśmy  udział w biciu rekordu Guinnessa w jak największej liczbie przedszkolaków jednocześnie myjących zęby. Każda metoda jest dobra, aby zachęcić dzieci do dbania o higienę jamy ustnej.

25 września rozpoczynamy roczny cykl audycji muzycznych. Mali Odkrywcy poznawać będą różne instrumenty, gatunki muzyki oraz folklor.

23 września tradycyjnie przywitaliśmy jesień na wspaniałym Balu Jesieni.

19 września świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka. Od rana Na Małych Odkrywców czekało moc atrakcji, zabawa przy muzyce, konkurencje sportowe na placu zabaw, potem wycieczka do Parowozowni, następnie spektakl teatralny ,,Zuzia w zaczarowanej krainie", a na koniec dnia malowanie buziek i odrobina słodyczy.

15 września odwiedzili nas Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KM Policji w Skierniewicach. Mali Odkrywcy wykazali sie dużą wiedzą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W pierwszych dniach września Mali Odkrywcy zgłębiają tajniki wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poznają znaki drogowe oraz podstawowe zasady ruchu drogowego.Wiedzę teoretyczną wykorzystują podczas codziennych spacerów.

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2014/15 . W gronie Małych Odkrywców powitaliśmy najmłodszą grupę. Jesteśmy pod wrażeniem z jaką odwagą i radością rozpoczynają pierwszy w ich życiu etap edukacji. W b.r szkolnym, równolegle z realizają programu edukacji przedszkolnej, uczestniczyć będziemy w ogólnopolskich kampaniach i programach edukacyjnych: ,,Bezpieczne przedszkole'', ,,Czytające przedszkole- Cała Polska czyta dzieciom", ,,Kubusiowi przyjaciele natury" oraz ,,Akademia Aquafresh" ,Akademia Zdrowego Przedszkolaka oraz Akademia Wyobraźni Play Doh ./Więcej informacji w zakładce Realizowane programy/ Zrealizujemy również trzy projekty edukacyjne: ,, ,,Mały Odkrywca, Małym Europejczykiem?. Poznajemy kraje Unii Europejskiej, ,,Zdrowy przedszkolak, to ja ? warsztaty kulinarne? , ,,Mały Odkrywca eksperymentuje?. Pobyt w przedszkolu uatrakcyjni dzieciom bogata oferta zajęć dodatkowych, ciekawi goście, którzy będą nas odwiedzać, a także aktywne uczestnictwo w kulturze poprzez przedstawienia teatralne, audycje muzyczne i projekcje filmowe.

26 i 28 sierpnia odbyły sie zajęcia adaptacyjne dla naszych przyszłych przedszkolaków. Mali Odkrywcy spisali sie znakomicie . Fotorelacja w galerii oraz na Facebooku.

Drodzy Rodzice Małych Odkrywców, kochane dzieci rozpoczął się letni wypoczynek, z tej okazji życzymy Wam dużo miłych i radosnych chwil wspólnie spędzonych.
?Góry i lasy, morze i rzeka ?
Tyle radości nas wszystkich czeka.
Tyle radości daje nam lato,
więc je serdecznie kochamy za to!?
Słonecznych, pogodnych, bezpiecznych i roześmianych wakacji.

Przerwa wakacyjna w naszym przedszkolu trwa od 28.07.2014 do 08.08.2014

Do zobaczenia już wkrótce!!

Drodzy Rodzice, z radością informujemy, iż  z dniem 15 lipca 2014r. przystąpiliśmy do realizacji kolejnego ogólnopolskiego projektu   społeczno -edukacyjnego AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA. Jest to cykl  akcji prozdrowotnych obejmujących następujące zagadnienia:

Piramida Żywienia Przedszkolaka

Bezpieczny Przedszkolak

Przedszkolak Pełen Zdrowia.

Akademia Zdrowego Przedszkolaka ma na celu utrwalenie wśród rodziców i dzieci oraz personelu przedszkolnego wiedzy o tym jak zdrowo się odżywiać, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim, jak zapobiegać chorobom oraz minimalizować ich skutki, a także jak dbać o odporność dzieci w okresie wzmożonej zapadalności na grypę i przeziębienia. Wszystkie zajęcia realizowane w ramach akademii będą miały charakter warsztatowy i będą angażować całą społeczność przedszkolną.

pieczec7GROSIK7Zajęcia integracyjne dla naszych przyszłych przedszkolaków odbęda sie 26 i 28 sierpnia w godz.10.00-11.00. Zapraszamy!!!

Uczestniczymy w projekcie BANKU SPÓŁDZIELCZEGO w Skierniewicach: Akademia Edukacji Ekonomicznej JUNIOR. Mali Odkrywcy zgłębiają tajniki wiedzy o przedsiębiorczości.

Dzieci uczą się takich pojęć jak: pieniądz, oszczędności , lokata, kredyt, bank, płaca, promocja, reklama, inflacja, własność prywatna czy przedsiębiorczość.

Kursy przedsiębiorczości dla dzieci w wieku przedszkolnym to w Polsce nowość. W Stanach Zjednoczonych natomiast są znane od lat. Specjaliści zachęcają, abyśmy edukowali finansowo swoje pociechy. Po co? Bo czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.

W ramach tego projektu Mali Odkrywcy wybiorą się na wycieczkę do banku, gdzie dowiedzą się, co dzieje się z pieniędzmi wpłaconymi na lokatę i jak zarabia się na udzielaniu kredytów. Odwiedzą centrum handlowe, by zobaczyć, jak ludzie wpadają w reklamowe pułapki i nadmiernie wydają pieniądze. Nauczą się, że planowanie zakupów może znacznie ograniczyć wydatki, a tym samym zwiększyć oszczędności.

Dziś jednak nauka samego oszczędzania może nie wystarczyć, aby nauczyć dziecko przedsiębiorczego myślenia.

Ważne jest rozbudzanie w dzieciach potrzeby działania, zachęcanie do nauki, rozwijania swoich talentów, kształtowanie samodzielności i twórczego rozwiązywania problemów.

W wakacje realizujemy projekt edukacyjny ,,Piękna nasza Polska cała". Mali Odkrywcy poznają najpiękniejsze miejsca w Polsce; góry, morze, mazury, parki krajobrazowe, lasy, chronione gatunki roślin i zwierząt oraz wspaniałe zabytki architektury. Dużo czasu też spędzamy na świeżym powietrzu, ciesząc się latem i piękna pogodą.

27 czerwca pożegnaliśmy naszych najstarszych kolegów, którzy od września staną się uczniami. Uroczystość rozpoczęła się wspaniałym Polonezem. Brawom nie było końca, gdyż sześciolatki przygotowały wspaniały program artystyczny, w którym wspominały swój pobyt w przedszkolu od maluchów do starszaków. Wszyscy Mali Odkrywcy na zakończenie roku otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, za aktywny udział w życiu przedszkola.

,,Lato, lato, lato czeka...? 18 czerwca na powitanie lata Mali Odkrywcy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w Letniej Olimpiadzie Sportowej. Rzuty do celu, skoki na piłce, tor przeszkód, skoki w workach , przeciąganie liny, to tylko niektóre z przedszkolnych konkurencji olimpijskich. Rywalizacja była niezwykle emocjonująca, zwłaszcza w czasie gier zespołowych w piłkę nożną i siatkową. Współzawodnictwo nie zakłóciło jednak Małym Odkrywcom radosnej zabawy.

12 czerwca Mali Odkrywcy , realizując projekt : Akademia Edukacji Ekonomicznej JUNIOR, odbyli spotkanie z Panią Magdalena Waligórską, dyrektorem I Oddziału Banku Spółdzielczego w Skierniewicach. Dzieci dowiedziały się, że bank to instytucja, zajmująca się głównie przyjmowaniem depozytów oraz udzielaniem kredytów. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa banco, oznaczającego ławkę, przy której pracowali włoscy handlarze zajmujący się przekazywaniem monet kruszcowych od jednych klientów do drugich. Aktywnie uczestnicząc w spotkaniu, Mali Odkrywcy wykazali się wiedzą na temat oszczędzania oraz wartości nabywczej pieniądza. Następnym etapem realizacji projektu będzie wycieczka do banku, gdzie dzieci będą miały okazję, zobaczyć najpilniej strzeżone pomieszczenie w banku ? SKARBIEC.

Dzień Dziecka Mali Odkrywcy tradycyjnie spędzili na pikniku. Wspaniałą zabawę połączyliśmy z aktywnym wypoczynkiem oraz edukacją. Młodsi odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne, uczestniczyli w ciekawym wykładzie pszczelarskim, zapoznali się z narzędziami pracy pszczelarza, spróbowali miodowych przysmaków. Starsi natomiast spędzili czas w wiosce indiańskiej, poznali zwyczaje i sposób życia Indian. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli tipi, przedmiotu codziennego użytku, zabawki, broń, instrumenty muzyczne oraz stroje rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Dzieci bawiły się przy rytmicznych odgłosach bębnów oraz melodyjnych tonach indiańskiego fletu.

Mali Odkrywcy już wiedzą, że krew ratuje życie, dlatego warto ją oddawać. 27 maja dzieci odwiedziły Punkt Krwiodawstwa i dowiedziały się w jakim celu oddaje się krew i jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać honorowym krwiodawcą. Przedszkolaki z zaciekawieniem obejrzały też sprzęt medyczny, wykorzystywany w punkcie krwiodawstwa.

Mamo, chciałbym ci przynieść latający dywan.
I kaczkę, która znosi szczerozłote jajka,
Żebyś żyła beztrosko - wesoła, szczęśliwa...26 maja, takie piękne życzenia popłynęły z ust Malych Odkrywcow do wszystkich Mam. Wiersze, piosenki i własnoręcznie wykonane przez dzieci prezenty wywołały wiele emocji i wzruszeń. Uroczystość na długo pozostanie w pamięci.

20 maja w ramach Akademii Edukacji Ekonomicznej JUNIOR, Mali Odkrywcy uczyli się zasad obowiązujących w sklepie. Przedszkolaki przygotowują się w ten sposób do samodzielności oraz poznają wartość pieniądza. Robiąc zakupy dzieci poznały nowe pojęcia takie jak : kasa fiskalna, czytnik cen, karta kredytowa, karta płatnicza, gotówka, kasjer, sprzedawca, oszczędzanie. Dzieci dowiedziały się, że przygotowanie listy zakupów pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków i zwiększa tym samym oszczędności. Mali Odkrywcy w skupieniu analizowali swoje listy zakupów, liczyli pieniądze i rozważnie podejmowali decyzje.

19 maja podsumowaliśmy całoroczny projekt edukacyjny ,,Poznajemy polskie przysłowia". Realizacja tego projektu  dostarczyła Małym Odkrywcom dużo dobrej zabawy, ale przede wszystkim dzieci poznały mądrość zawartą w prostych przesłaniach: ,, Gdzie dwóch się bije, trzeci korzysta" , ,,Co za dużo , to niezdrowo", ,,Kto się czubi ten się lubi", ,,Co się odwlecze, to nie uciecze" , ,,Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie"itd...   Okazało się, że Mali Odkrywcy z przysłowiami są ,,za pan brat"!

15 maja odbył  się koncert muzyczny w rockowym brzmieniu pt ,,Wibrujące struny" , który zafascynował Małych Odkrywców. Młodzi gitarzyści zebrali gromkie brawa.

,,Wiedzą wszystkie dzieci, że piętnastego maja , kiedy słońce świeci, obchodzimy święto niezapominajki" Mali Odkrywcy jednak o przyrodę dbają zawsze, nie tylko z okazji święta. Niezapominajki zauroczyły wszystkich.

13 maja, realizując projekt  Akademii Edukacji Ekonomicznej JUNIOR, Mali Odkrywcy   zastanawiali się co to są pieniądze i po co są ludziom potrzebne. Dzieci poznały następujące pojęcia: bilon, moneta, banknot, awers i rewers.

13 maja najstarsi  Mali Odkrywcy obejrzeli  ekspozycję lalek w Izbie Historii Skierniewic, wysłuchali ciekawej opowieści o historii naszego miasta. Spacerując po rynku miejskim, usiedli na ławeczce wybitnego Skierniewiczanina Profesora Szczepana Pieniążka oraz zwiedzili zabytkowy Kościół św. Jakuba.

W związku z 10 rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej , Mali Odkrywcy wybrali się w podróż po krajach Europy. Uczestniczyli w hiszpańskiej corridzie, tańczyli przy gorących rytmach flamenco, odwiedzili królową angielską, a nawet cofnęli się do czasów muszkieterów i stoczyli zaciekły pojedynek na szpady. Wykazali się dużą wiedzą, uczestnicząc w quizie o krajach UE.

7 maja w przedszkolnym laboratorium przeprowadziliśmy test na gęstość wody. Okazało się, że niektóre przedmioty toną ponieważ mają większą gęstość niż woda, inne natomiast utrzymują się na powierzchni wody, gdyż ich gęstość jest niższa od gęstości wody. Przedszkolaki stwierdziły : Proste odkrycie!!!

Święto Flagi stało się okazją do przybliżenia wszystkim Małym Odkrywcom pojęcia patriotyzmu. Starszaki poznały historię naszego miasta, zrobiły też piękny plakat promujący Skierniewice.

29 kwietnia uczestniczyliśmy w II Miejskiej Spartakiadzie Przedszkolaka. Zajęliśmy drugie miejsce.

25 kwietnia odbyło się przedsztawienie teatralne ,,Przygody Pipi"

23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi Mali Odkrywcy przypomnieli sobie znaczenie słowa ekologia i recykling. Przedszkolaki podały wiele przykładów w jaki sposób można dbać o przyrodę i dlaczego trzeba ja chronić. Dzieci obejrzały też film edukacyjny pt. ,,Gdzie znikają śmieci?", a na zakończenie wszyscy zaśpiewali piękną piosenkę,,Ziemia -zieloną wyspą" oraz złożyli przysięgę miłośników przyrody.

17 kwietnia odbyły sie warsztaty przyrodnicze ,,Wszystko budzi się do życia" poprowadzili je pracownicy dydaktyczni ZOO w Płocku. Mali Odkrywcy dowiedzieli się się jak zmienia się przyroda i co dzieje się ze zwierzętami wiosną.

15 kwietnia poznaliśmy kolejne polskie przysłowie. ,,Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta" dowiedzieli się  Mali Odkrywcy na przykładzie dwóch zajączków, które pół dnia kłóciły się o pyszne listki salaty. Tymczasem trzeci zajączek ze spokojem pałaszował chrupu, chrupu....

11 kwietnia odbył się koncert muzyczny pod hasłem ,,Bajka Pani Wiosny". Mali Odkrywcy poznali kolejny instrument, tym razem dęty. W naszym wiosennym koncercie główną rolę odgrywała trąbka, radości przy tym było dużo!!!

10 kwietnia zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne,   wspólnie z rodzicami tworzyliśmy kartki świąteczne. Własnoręcznie wykonane kartki na Wielkanoc to wielka frajda i satysfakcja dla Małych Odkrywców. Handmadowe kartki na pewno będą wspaniałym podarunkiem dla najbliższych.

8 kwietnia w przedszkolnym laboratorium Mali Odkrywcy badali rozpuszczalność cukru sypkiego oraz cukru w kostkach,  proces musowania wody gazowanej oraz sprawdzili czy woda to dobry klej. Następne eksperymenty już wkrótce.

3 kwietnia Mali Odkrywcy w ramach projektu ,,Poznajemy różne zawody? spotkali się z wyjatkowymi gośćmi, rodzicami Małgosi, którzy są lekarzami. Przedszkolaki pomyślnie przeszły kurs udzielania pierwszej pomocy, z wielkim zaangażowaniem uczyły się trudnej sztuki opatrywania ran, nauczyły się też jak prawidłowo wezwać pomoc medyczną, telefonując pod numer alarmowy.

24 marca z okazji Światowego Dnia Wody  zorganizowaliśmy uroczystość pod hasłem ,,Woda daje życie, siłę oraz zdrowie". Mali Odkrywcy  poznali obieg wody w przyrodzie, dowiedzieli się jakie zastosowanie ma woda, w jaki sposób możemy ją oszczędzać. Wykonali doświadczenie, z którego wynikało, że w zdecydowanej większości woda skupiona jest w morzach i oceanach, natomiast wody nadającej się do picia jest dużo mniej, podjęli też próbę oczyszczania wody przez filtrowanie. Na koniec wszystkie przedszkolaki złożyły ślubowanie ,,Ślubuję uroczyście być przyjacielem wody, bo oszczędzania jej znam powody..."

21 marca powitaliśmy radośnie wiosnę, która pozostawiła dla nas list z prośbą abyśmy szanowali przyrodę. Niektóre rośliny są pod ochroną i nie wolno ich zrywać, nie wolno też wypaląć traw, by nie zniszczyć naturalnego ekosytemu, przeczytaliśmy w liście. W czasie spaceru obserwowaliśmy pąki na drzewach, krokusy, przebiśniegi i słuchaliśmy śpiewu skowronków.

19 marca Mali Odkrywcy pożegnali zimę poprzez aktywny udział w olimpiadzie sportowej. Podczas realizacji poszczególnych zadań i konkurencji dzieci udowodniły, że wiedzą, co kryje się pod hasłem ,,zdrowa rywalizacja'', wykazując się przy tym dużą sprawnością fizyczną oraz umiejętnością współpracy w zespole.

19 marca Mali Odkrywcy w ramach realizacji projektu ,,Czego Jaś się nauczy, to Jan będzie umiał" poznali przysłowie ,,Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".

14 marca obejrzeliśmy spektakl teatralny pt ,,Dwie bułeczki czyli sklejone karteczki - wiersze mistrza Tuwima".Mali Odkrywcy wspólnie z Panem Hilarym szukali okularów, dziadkowi pomagali wyrwać rzepkę, z Panem Maluśkiewiczem odbyli podróż na wielorybie, na zakończenie wspólnie z artystami recytowali ,,Lokomotywę".

13 marca odbył się cykliczny koncert muzyczny po hasłem ,,W tanecznym rytmie". Dzięki wyjątkowym gościom, zawodowym tancerzom, uczyliśmy się dziś tańczyć walca. Dowiedzieliśmy się, że jest to towarzyski taniec wirowy, pochodzenia niemieckiego. Znany jest walc wiedeński, angielski, francuski, amerykański oraz wyjątkowo widowiskowy, bardzo dynamiczny i skoczny połączony z przyśpiewkami ludowymi walczyk nowosądecki, który Małym Odkrywcom szczególnie przypadł do gustu.

11 marca w przedszkolnym laboratorium dzieci obserwowały jak cząsteczki pieprzu reagują na wodę mydlaną, dowiedziały się w jaki sposób można samodzielnie zrobić bańki mydlane. Badaliśmy także czy ocet lepiej rozpuszcza się w wodzie czy w oleju. Kolejne doświadczenia już wkrótce.

7 marca Mali Odkrywcy uczestniczyli w spektaklu ,, O smoku i królu leniuchu". Jest to historia króla Histeriusza, któremu nie chce się nic robić. Na zamku pojawia się tajemniczy gość, przed którym cała królewska świta ucieka, gdzie pieprz rośnie. To była wspaniała zabawa a także lekcja szlachetnych zasad, bajka w stylu komedii dell?arte.

4 marca Mali Odkrywcy odwiedzili Gabinet Weterynaryjny Pręgowane i Łaciate. Pani doktor Ewelina - mama Cypriana, opowiedziała dzieciom o swojej pracy, zaprezentowała sprzęt, który wykorzystuje na co dzień oraz przy pomocy dzieci przeprowadziła badanie kotka. Dziękujemy za miłe spotkanie, a wszystkim podopiecznym Pani doktor, pręgowanym i łaciatym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

27 lutego rozpoczęliśmy ostatni tydzień karnawału. ,,Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek..." Według staropolskiego przysłowia jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Dlatego my dziś zajadaliśmy pyszne pączki i świetnie się bawiliśmy.

21 lutego Mali Odkrywcy obejrzeli spektakl teatralny pt. ,,Dlaczego Marta jest uparta". Dzieci w zabawnej formie dowiedziały, że upór nie prowadzi do niczego dobrego.

20 lutego gościliśmy studentów Akademi Muzycznej w Łodzi. Poznaliśmy kolejny instrument strunowy jakim jest wiolonczela. Wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu pt.,,W zimowym nastroju" m.in. suity na wiolonczelę solo Johanna Sebastiana Bacha.

18 lutego Mali Odkrywcy w ramach akcji ,,Gość w przedszkolu" spotkali się z przedstawicielem Rady Miasta Skierniewice Panem Mirosławem Woźniakiem, dziadkiem Hani i Wojtusia. Dziękujemy za ciekawą lekcje samorządową.

Dzień Kota stał się okazją do zaproszenia do naszego przedszkola hodowców kotów rasowych. Dowiedzieliśmy się jak należy dbać o te zwierzęta i w jaki sposób przygotować je do zdobywania nagród w kocich konkursach piękności.

14 lutego Mali Odkrywcy  nie szczędzili sobie serdeczności, każdy obdarowany został pięknym kolorowym serduszkiem wykonanym własnoręcznie.

12 lutego poznaliśmy kolejne polskie przysłowie ,,Kto się czubi, ten się lubi" na przykladzie  historii o Janku i Hani, którzy wciąż się ze sobą przekomarzali, ale to nie szkodziło ich przyjaźni, gdyż jak stwierdzili przyjaciele, najprzyjemniej z tym się czubi, kogo się najbardziej lubi.

12 lutego Motylki zwiedziły aptekę, poznały zawód farmaceuty, dowiedziały się jak powstają leki i dlaczego trzeba je czasem przyjmować.

11 lutego w ramach realizacji projektu edukacyjnego ,,Mały Odkrywca" badaliśmy rozpuszczalność substancji w wodzie. Okazało się , że nie wszystkie są rozpuszczalne. Obserwowaliśmy również jak rodzynki łączą się z bąbelkami gazu w wodzie gazowanej i unoszą się do góry, doświadczając siły wyporu, jakby tańczyły. Dodawaliśmy także sól do wody, aby przekonać się jaki ma to wpływ na jej gęstość.

W tym roku szkolnym realizujemy projekt edukacyjny ,,Poznajemy polskie przysłowia" . 26 stycznia poznaliśmy przysłowie ,, W zdrowym ciele , zdrowy duch". Doszliśmy do wniosku, że sport oraz zdrowe odżywianie rzeczywiście wpływają na nasze samopoczucie, dlatego ochoczo wszystkie przedszkolaki codziennie uczestniczą w porannej gimnastyce.

24 stycznia bawiliśmy się przy dźwiękach karnawałowej muzyki. Spidermen tańczył z księżniczką, wokół pląsały wróżki, biedroneczki, motylki, kotki. Na naszym balu nie zabrakło również piratów, policjantów, supermenów, strażaków a nawet smoków.

21 i 22 stycznia świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Przedszkolaki z tej okazji przygotowały wspaniały program artystyczny pt. ,,Babciu, babciu cóż Ci dam...."oraz własnoręcznie wykonane, sympatyczne  upominki.

17 stycznia odbyły się niezapomniane zajęcia edukacyjne pod hasłem ,,Z przyrodą za pan brat? połączone z pokazem żywego węża  oraz jaszczurki, będących mieszkańcami ZOO Safari. Spotkanie ze zwierzętami dostarczyło dzieciom wielu emocji. Dowiedziały się również wielu ciakawostek na temat życia egzotycznych zwierząt.

16 stycznia odbyła się cykliczna audycja muzyczna - ,,Karnawalowe rytmy?. Poznawaliśmy muzykę Ameryki Południowej. Brzmienie charango tj. tradycyjnego instrumentu, przypominającego gitarę, pochodzącego z Peru, wykonanego ze skorupy pancernika zachwyciło wszystkich Małych Odkrywców i porwało do tańca.

14 stycznia w ramach realizacji projektu edukacyjnego: "Mały Odkrywca - Dlaczego tak się stało? Fascynujące odkrycia w przedszkolnym laboratorium" kontynuowaliśmy doświadczenia z powietrzem. Mali Odkrywcy dowiedzieli się, że powietrze ma zdolność kurczenia się i rozszerzania pod wpływem ciepła oraz, że posiada masę. Eksperymentowanie z powietrzem dostarczyło dzieciom wiele radości.

Znamy już tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. 20 grudnia odbyła się przedszkolna wigilia, podzieliliśmy sie opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia. Najstarsi Mali Odkrywcy natomiast przygotowali dla wszystkich niepowtarzalne przedstawienie Jasełek.

12 grudnia odbył się koncert muzyczny. Dowiedzieliśmy się na jakich instrumentach może grać Święty Mikołaj będąc w Hiszpanii, Meksyku, na Karaibach.

12 grudnia w przedszkolnym laboratorium obserwowaliśmy sprężanie powietrza, dowiedzieliśmy się, że zawiera ono tlen oraz przenosi fale dźwiękowe.

11 grudnia w ramach realizacji projektu edukacyjnego,, Poznajemy polskie przysłowia" staraliśmy sie zrozumieć znaczenie przysłowia ,,Co za dużo, to niezdrowo".

9 grudnia  grupę MOTYLKI odwiedziła pani farmaceutka.  Przeczytała  książeczkę z serii: "To nic strasznego - wizyta u lekarza" po czym  wyjaśniła dzieciom, jak należy dbać o zdrowie. Zaprosiła także najmłodszych Małych Odkrywców do zwiedzenia apteki . Wkrotce skorzystamy z zaproszenia.

6 grudnia Małych Odkrywców odwiedził św. Mikołaj, dla każdego grzecznego dziecka miał prezent.Wspólnie z nami śpiewał, tańczył, okazało się zna nasze piosenki. Spotkanie było bardzo miłe. Obiecał, że wróci za rok.

29 listopada w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Zgodnie z tradycją tego dnia dzieci wzięły udział w licznych wróżbach, dzięki którym dowiedziały się, co czeka je w najbliższej przyszłości. Nie zabrakło także wesołych zabaw przy muzyce. Wszystkie przedszkolaki bawiły się znakomicie, zaś wróżby potraktowały z przysłowiowym przymrużeniem oka.

26 listopada grupa 5 i 6 latków , natomiast 27 grupa 3 i 4 latków uczestniczyć będzie w wycieczce do biblioteki, gdzie odbędą się zajęcia z okazji Święta Pluszowego Misia. Wyjście z przedszkola o godz.10.00, powrót o 11.30.

25 listopada w przedszkolu świętujemy urodziny Misia. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Mali Odkrywcy poznają bliżej postacie popularnych bohaterów literackich-Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Paddingtona, wezmą udział w bajkowym quizie. Na zakończenie tradycyjnie przewidziany jest wspólny taniec z ulubionymi przez dzieci misiami. Nie zabraknie również gromkiego ,,Sto lat"

22 listopada owieczka Meme wyjaśniła przedszkolakom znaczenie przysłowia ,,Żeby kózka nie skakała..."

22 listopada Mali Odkrywcy uczestniczyli w fascynującym przedstawieniu pt.,,Czarodziejskie igraszki". Chusteczki i czarodziejskie różdżki za sprawą nadzwyczajnych sił znikały i pojawiały się w innych miejscach, zmieniały kolory, węzły same się rozwiązywały. Radości przy tym było wiele.

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Święto to uchwalone zostało w 1973 r. w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na wojnę Izraela z Egiptem. Z czasem dzień ten zaczął służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie innym życzliwości serdeczności i przekazywanie pozdrowień. Pamiętajmy :,,Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu?-Kornel Makuszyński, a ,,Uśmiech wędruje daleko?- James Joyce. Mali Odkrywcy pozdrawiają wszystkich.

Uczestniczymy w Konkursie Radia RSC ,,Jesień za moim oknem" Głosowanie za pomocą sms. Zachęchamy do udziału w głosowaniu. Wysyłajcie SMSy na numer 71601 o treści rsc.32 ,jeśli głosujecie na prace 4 latków lub rsc.33 jeśli głosujecie na pracę 5 latków

Dodatkowe informacje na stronie www.radiorsc.pl

19 listopada w  ramach realizacji projektu edukacyjnego "Mały Odkrywca - Dlaczego tak się stało?. Fascynujące odkrycia w przedszkolnym laboratorium", dzieci obserwowały wpływ mydła na napięcie powierzchniowe. Okazało się, że po dodaniu mydła do wody napięcie powierzchniowe znacznie zmniejszało się  a  w konsekwencji stateczek z kartonu nagle popłynął. Zauważliśmy również , że woda nie przecieka przez zmoczoną ściereczkę i dowiedzieliśmy się, że to także z powodu napięcia powierzchniowego.

12 listopada spędziliśmy miło czas na placu zabaw.  Słońce przygrzewało  mocno , radości przy tym było dużo. Zdjęcia w galerii.

Zapraszamy Rodziców na zajęcia otwarte.
Grupa Motylki 18 listopada
Grupa Delfinki 14 listopada
Grupa Tygryski 13 listopada
Grupa Misie 19 listopada
Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 9.30

30 października do naszego przedszkola przybyła jesień. Przywitaliśmy ją radośnie piosenką, a potem wspólnie bawiliśmy się na balu, który zorganizowaliśmy na jej cześć.

28 października najmłodsi Mali Odkrywcy wybrali się z wizytą do pobliskiej księgarni. Dzieci zapoznały się z pracą księgarza. Z zainteresowaniem obejrzały książki i dokonały zakupu ciekawych  pozycji  z literatury dziecięcej. Na zakończenie wizyty Mali Odkrywcy otrzymali upominki - zakładki do książeczek.

25 października Mali Odkrywcy poznali znaczenie przysłowia ,,Czego Jaś się nauczy, to Jan będzie umiał " Wiedza i umiejętności, które zdobywamy w czasie dzieciństwa pozostają nam na całe życie - mówiła owieczka Meme, która będzie  pomagać dzieciom zrozumieć metaforyczne znaczenia przysłów.

23 października, w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Mały Odkrywca - Dlaczego tak się stało?. Fascynujące odkrycia w przedszkolnym laboratorium", dzieci obserwowały jak powietrze działa na szklankę z wodą. Co się stało z butelką plastikową po wylaniu z niej gorącej wody? Czy powietrze zajmuje określoną przestrzeń? Wspólne eksperymentowanie z powietrzem dostarczyło  Małym Odkrywcom wiele radości.

22 października Mali Odkrywcy zwiedzali Kwiaciarski Zakład Doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa. Drzewa i krzewy w jesiennym słońcu wyglądały przepięknie. Dzieci dowiedziały się jakie prace wykonywane są w ogrodach przed zimą. Dziękujemy mamie Julka Piątkowskiego za zorganizowanie interesującej wycieczki.

15 października dzieci z grupy Tygryski i Misie udały się na wycieczkę do piekarni. Mali Odkrywcy mieli okazję zapoznać się ze specyfiką zawodu piekarza. Obejrzeli także  wyposażenie piekarni oraz urządzenia do wypieku pieczywa. Główną atrakcją było jednak samodzielne ugniatanie i formowanie ciasta, z którego powstały później pachnące bochenki chleba. Po powrocie do przedszkola odbyła się degustacja świeżego pieczywa, które smakowało dzieciom wybornie. Dziękujemy mamie Łukaszka Trębińskiego za umożliwienie dzieciom zwiedzenia piekarni.

"Rzecz to wielka niesłychanie, gdy przedszkolakiem się zostanie..." 15 października najmłodsi Mali Odkrywcy złożyli uroczyste ślubowanie i dołączyli do grona przedszkolaków.Dzieci po raz pierwszy wystąpiły na przedszkolnej scenie: recytowały wierszyki, śpiewały piosenki. Maluszkom towarzyszyła wprawdzie trema, jednak spisały się znakomicie.

7 października gościliśmy w przedszkolu lekarza weterynarii - mamę Zosi Wiśniewskiej. Dzięki temu Mali Odkrywcy poszerzyli swoją wiedzę na temat zwierząt domowych. Dowiedzieli się o obowiązkowych i profilaktycznych szczepieniach, dzięki którym nasi czworonożni podopieczni nie chorują.

4 października w ramach przedszkolnej  akcji ,,Pomagamy zwierzętom" dzieci odwiedziły mieszkańców  schroniska dla zwierząt. Pozostawiliśmy  tam  zebrane  produkty spożywcze, koce oraz zabawki.

3 października 5 i 6 latki wybrały się na wycieczkę do sklepu zoologiczno-wędkarskiego. Jej celem było rozwijanie właściwego stosunku do zwierząt i umiejętności sprawowania nad nimi opieki .  W sklepie dzieci oglądały chomiki, świnki morskie, króliki, papugi, kanarki, legwana i szynszyle.  Z zainteresowaniem też obejrzały  akcesoria niezbędne właścicielom zwierząt takie jak: zabawki, miski, smycze, a nawet ubrania. Zapoznały się też z różnymi rodzajami karm i witamin dla zwierząt domowych.

3 października najmłodsi Mali Odkrywcy wzięli udział w wycieczce na pobliskie targowisko , gdzie obejrzeli różne owoce i warzywa, a następnie zakupili jabłuszka, gruszki oraz śliwki. W przedszkolu dzieci rozpoznawały owoce po dotyku, kolorze, zapachu oraz smaku.

1 października w ramach realizacji programu edukacyjnego ,,Bezpieczne przedszkole", Mali Odkrywcy spotkali się z Policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji. Celem spotkania było omówienie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych i korzystania ze środków transportu.

26 września Mali Odkrywcy wysłuchali audycji muzycznej pt.,,W krainie czarów". Spotkanie z czarodziejem, przy dźwiękach nastrojowej muzyki, dostarczyło przedszkolakom wielu fascynujących przeżyć.

19 września gościliśmy w przedszkolu przedstawiciela Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały prezentację pt. Przyroda Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat roślin i zwierząt żyjących w naszym rejonie.

13 września dzieci z grupy Tygryski i Misie wzięły udział w wycieczce na pobliskie skrzyżowania dróg w celu obserwacji ruchu drogowego. Dla starszaków była to doskonała okazja do zastosowania w praktyce poznanych zasad bezpiecznego poruszania się po ulicy a zwłaszcza przechodzenia przez jezdnię.

10 września w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa.  Mali Odkrywcy podczs  spaceru  podziwiali piękne klony, jarzębiny, dęby, kasztanowce, wierzby . Przechodząc w pobliżu okazałej wierzby płaczącej, dzieci odnalazły list, z którego dowiedziały się jak długo rosną drzewa, jaką odgrywaja rolę w przyrodzie i dlaczego przyrodę trzeba chronić .

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2013/14 . W gronie Małych Odkrywców powitaliśmy najmłodszą grupę. Jesteśmy pod wrażeniem z jaką odwagą i radością rozpoczynają pierwszy w ich życiu etap edukacji. W b.r szkolnym, równolegle z realizają programu edukacji przedszkolnej,  uczestniczyć będziemy w ogólnopolskich kampaniach i programach edukacyjnych: ,,Bezpieczne przedszkole'', ,,Czytające przedszkole- Cała Polska czyta dzieciom", ,,Kubusiowi przyjaciele natury" oraz ,,Akademia Aquafresh" /Więcej informacji w zakładce Realizowane programy/ Zrealizujemy również dwa projekty edukacyjne: ,,Czego Jaś się nauczy, to Jan będzie umiał"- Spotkania z przysłowiami oraz ,,Mały Odkrywca - Dlaczego tak się stało?-Fascynujące odkrycia w przedszkolnym laboratorium wiedzy". Pobyt w przedszkolu uatrakcyjni Małym Odkrywcom bogata oferta zajęć dodatkowych, ciekawi goście, którzy będą nas odwiedzać, a także aktywne uczestnictwo w kulturze poprzez przedstawienia teatralne, audycje muzyczne i projekcje filmowe.

Od 1 lipca realizujemy wakacyjny plan pracy. Przewidujemy wiele atrakcji i niespodzianek dla dzieci. Lato w przedszkolu będzie niezapomniane i pełne wrażeń.

28 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2012/13. Pożegnaliśmy też  grupę starszaków. Przed rodzicami przedszkolaki zaprezentowały ciekawy program artystyczny. Oklaskom dla małych artystów nie było końca. Wszyscy Mali Odkrywcy otrzymali Dyplomy Super Przedszkolaka.

Dobrze znany Małym Odkrywcom, Doktor Zdrówko przez cały rok szkolny udzielał przedszkolakom rad jak należy postępować, aby być zdrowym. Dnia 21 czerwca w grupach Misie i Tygryski, a 24 czerwca w grupach Delfinki i Motylki odbył się konkurs pod hasłem ?Co o zdrowiu wiedzą przedszkolaki?? podsumowujący i sprawdzający zdobytą wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Na pytania konkursowe przedszkolaki odpowiadały bezbłędnie.

Dnia 20 czerwca, dzieci z grupy Tygryski  wzięły udział w pełniej wrażeń wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, podczas której dociekały, obserwowały i doświadczały. Dużo emocji dostarczył także spacer po ogrodach usytuowanych na dachu gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez cały rok szkolny dzieci brały aktywny udział w zajęciach z cyklu ?Odkrywamy tajemnice życia zwierząt egzotycznych?. Wspólnymi siłami stworzyliśmy Księgę wspaniałych przygód zwierząt, które poznawaliśmy. 14 czerwca odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego. Dzieci z grup starszych wzięły udział w quizie  o zyciu zwierząt sawanny, natomiast młodsze  ?wybrały się? do zagadkowego ogrodu zoologicznego. Wszyscy Mali Odkrywcy wykazali sie dużą wiedzą na temat  zwierząt egzotycznych.

Uczestniczyliśmy w Festiwalu Piosenki Przedszkolnej,,Wesołe piosenki". W kategorii pieciolatków Zosia Wiśniewska z grupy Motylki zajęła I miejsce.

5 czerwca  w naszym przedszkolu odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego pt.: "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA", który realizowany był przez cały rok szkolny. Mali Odkrywcy wykazali się dużą wiedzą, na temat poszczególnych regionów naszego kraju, przyrody, folkloru, kultury ludowej, architektury, charakterystycznych miejsc oraz  najcennejszych zabytków. Na zakończenie całorocznej pracy dzieci wykonały  zbiorową pracę plastyczną, związaną z tematyką projektu.

Olimpiada Sportowa już za nami. Mali zawodnicy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w różnych konkurencjach. Odbywały się skoki w workach, rzuty do celu,  przechodzenie przez tunel na czas, przeciąganie liny. Piłka nożna okazała się jednak najbardziej emocjonującą dyscypliną sportową. W tym dniu nie było przegranych. Liczyła się natomiast wspólna, radosna zabawa. Na zakończenie każdy Mały Odkrywca otrzymał Dyplom Uznania.

Dzień Dziecka tuż, tuż ...3 czerwca na przedszkolnym placu zabaw odbędzie się Olimpiada Sportowa. Dzieci wezmą udział w wielu ciekawych konkurencjach. Planujemy również mecz w piłkę nożną. 7 czerwca natomiast tradycyjnie wyjeżdżamy na piknik, tym razem spędzimy go w Grabskim Siole w Grabskich Budach. Przewidujemy dla dzieci wiele atrakcji m.inn. spacer po Bolimowskim Parku Krajobrazowym, pieczenie kiełbasek,  zabawy ruchowe, przejażdżki na kucyku.

29 maja Mali Odkrywcy w Kinoteatrze Polonez obejrzą spektakl teatralny pt. ,,Calineczka"

Przedszkolaki z grupy Misie w dniu 28 maja odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną Oddział dla Dzieci, mieszczącą się przy ulicy Szarych Szeregów. Dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarza oraz ze sposobem wypożyczania książek. Brały aktywny udział w zajęciach, odpowiadając na postawione im pytania. Pani bibliotekarka zachęcała dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych; przedszkolaki obiecały, że wrócą do biblioteki z rodzicami.

27 maja odbędą sie uroczytości grupowe z okazji Święta Mamy i Taty. Dzieci dla swoich rodziców przygotowują piękne programy artystyczne, oraz niespodzianki. Zapraszamy.

24 maja wszystkie przedszkolaki odwiedzą strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. To będzie wspaniała okazja, aby poznać zawód strażaka, dowiedzieć się jakie zadania realizuje straż pożarna, jaki jest numer alarmowy i kiedy należy pod ten numer dzwonić. Poza tym dzieci obejrzą samochody strażackie oraz inny sprzęt wykorzystywany przez strażaków w pracy.

20 maja, Mali Odkrywcy na kolejnych zajęciach z cyklu ,,Co to jest , jak działa i dlaczego??, dowiedzieli się, że wszyscy potrafimy utrzymać równowagę, nawet zwykły ziemniak może stać się prawdziwym akrobatą, a wieżę zbudowaną z monet jednozłotowych można obniżyć nie burząc jej.

15 maja najstarsi Mali Odkrywcy odbyli wycieczkę do Izby Historii Skierniewic, dowiedzieli się wielu ciekawostek z historii naszego miasta. Następnie przedszkolaki udały się do Osady Pałacowej, gdzie podziwiały  piękne wnętrza Pałacu Prymasowskiego. Kolejnym punktem wycieczki był odpoczynek  nad Zalewem Miejskim, a następnie  zwiedzanie zabytkowego Dworca Kolejowego.

W dniu 14 maja Mali Odkrywcy z grupy Misie wybrali się na wycieczkę do gabinetu weterynaryjnego. Pani doktor oprowadziła nas po gabinecie, opowiadając o swojej pracy i pokazując narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Dzieci miały wiele pytań, a pani weterynarz cierpliwie na nie odpowiadała. Do przedszkola wróciliśmy z upominkami w postaci kolorowych ulotek informacyjnych o zwierzętach. Dziękujemy!

Proszę państwa oto miś? 14 maja w ramach zajęć z cyklu ?Odkrywamy tajemnice życia zwierząt egzotycznych? dzieci poznały wiele ciekawostek dotyczących życia różnych gatunków niedźwiedzi. Między innymi dowiedziały się, że Panda wielka przypomina dużego białego misia z czarnymi łapkami, misie kochają miód a Koala to mały niedźwiadek z torbą żyjący w Australii.

10 maja, przedszkolaki spotkały sie z aktorami Teatru Narwal i obejrzały pouczający spektakl pt.,, Niedźwiadek Łakomczuszek".

8 maja w ramach realizacji projektu edukacyjnego ,,Piękna nasza Polska" Mali Odkrywcy podziwiali piękno polskich Tatr o każdej porze roku, zapoznali się z florą i fauną tego regionu Polski, spróbowali też swoich sił w  góralskim tańcu ludowym oraz skosztowali, będący przysmakiem z gór, serek owczy - oscypek.

W dniu 24 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego dotyczącego twórczości Marii Konopnickiej. Mali Odkrywcy wzięli udział w quizie o znanej poetce i pisarce oraz zaprezentowali swoje zdolności w inscenizacji niektórych wierszy Marii Konopnickiej.

Dnia 23 kwietnia br. odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu edukacyjnego ,,Rady Doktora Zdrówko", podczas których dzieci poznawały warzywa sezonowe zwane nowalijkami. Dowiedziały się, że mają one nie tylko dobry wpływ na nasze zdrowie, ale także sprawiają, że kanapki są kolorowe i apetyczne. Każda grupa założyła hodowlę szczypiorku, a 6-latki wykonały dekoracyjne kanapki, które następnie z apetytem zjadły.

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tego dnia w naszym przedszkolu Mali Odkrywcy wspólnie zastanawiali się jak chronić nasz wspólny dom Ziemię.Starszaki zaprojektowały makietę pt. ,,Ekologiczne miasteczko", a grupy najmłodsze wygłosiły apel przyjaciela przyrody.

17 kwietnia podczas zajęć z cyklu ,,Odkrywamy tajemnice życia zwierząt egzotycznych" Mali Odkrywcy poznali wiele ciekawostek dotyczących życia strusi. Podczas tych zajęć odpowiedzieliśmy sobie na pytania: Kim jest struś pędziwiatr i gdzie mieszka?, Który ptak jest olbrzymem?, Kto buduje gniazdo małym strusiom?.

26 marca Doktor Zdrówko przekonywał dzieci, że ruch to zdrowie, dlatego każdy dzień w przedszkolu rozpoczynamy poranną gimnastyką. W  tym dniu odwiedziła nas p. Agnieszka, mama Norberta z gr. Delfinki, instruktorka tańca nowoczesnego i fitness, która pokazała jak poprawnie wykonywać ćwiczenia gimnastyczne, aby nie nabawić się kontuzji i skutecznie budować masę mięśniową. Zaprezentowała podstawowe przyrządy do ćwiczeń (ciężarki, agrafkę, piłkę body ball, ochraniacze i matę) oraz zademonstrowała zestawy ćwiczeń z ich wykorzystaniem. Mali Odkrywcy chętnie pokazywali swoją sprawność i siłę fizyczną oraz demonstrowali muskulaturę.

25 marca najstarsi Mali Odkrywcy udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej , gdzie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej na temat zjawisk zachodzących w przyrodzie wiosną.

21 marca na przedszkolnym placu zabaw odbędzie  się impreza pod hasłem ,,Poszukiwanie wiosny". Mamy nadzieję, że wreszcie nadejdzie!!  Dzieci będą mogły ją powitać i pożegnać zimę. Następnie z muzyką i piosenką, w barwnym korowodzie Mali Odkrywcy  wrócą do przedszkola.

W ramach kolejnych zajęć z projektu edukacyjnego ,,Odkrywamy tajemnice życia zwierząt egzotycznych" 19 marca razem z Feliksem i Finą dzieci wyruszyły do gorącej Afryki, gdzie poznały ciekawe życie żyraf. Dowiedziały się również jak trudno utrzymać jest równowagę mając 6 m wysokości, i że mimo tak pokaźnych rozmiarów na każdym kroku czyha na nie wiele niebezpieczeństw.

17 marca obchodziliśmy ,,Dzień Kota", dzieci na zajęciach edukacyjnych poznały zwyczaje kotów, w związku z tym, w naszym przedszkolu zagościła pani weterynarz oraz hodowca kotów rasowych, mama jednego z naszych przedszkolaków wraz z milusińskimi. Mali Odkrywcy z wielką uwagą słuchali jak należy dbać o swoich czworonożnych przyjaciół i się nimi opiekować.

Od marca wzbogaciliśmy ofertę zajęć dodatkowych o zajęcia muzyczne z elementami muzykoterapii. Celem zajęć jest rozwijanie aktywności ruchowej, głosowej i instrumentalnej, poprawa komunikacji, osiągnięcie integracji w grupie, nauka odpoczynku i relaksacji, usprawnienie funkcji percepcyjno - motorycznych, uwrażliwienie na muzykę i przyrodę, rozwój inteligencji emocjonalnej, poprawa koncentracji, zwiększenie poczucia własnej wartości i bezpieczeństwa.

W ramach kolejnych zajęć z cyklu edukacyjnego ,,Mały Odkrywca" mali ciekawscy naukowcy odkrywali, że wszystkie zjawiska, w jakich uczestniczymy każdego dnia mają swoją przyczynę np. elektryzowanie może sprawić, że butelka staje się niewidzialna.

Ponadczasowy temat dobra i zła przedstawiony zostanie Małym Odkrywcom w pięknej inscenizacji baśni braci Grimm p.t. ,,Pani Zamieć". Spektakl teatralny, będący doskonałą lekcją dobrego zachowania, odbędzie się w przedszkolu 8 marca o godz.14.30.

Mali Odkrywcy poznają kulturę, zwyczaje i obrzędy dawnego Księstwa Łowickiego. 8 marca w naszym przedszkolu zagości zespół folklorystyczny. Wystąpią 2 pary w łowickich strojach ludowych, którym przygrywać będzie akordeonista. Dzieci spróbują nauczyć się podstawowych kroków tańców ludowych takich jak: poleczka czy oberek. Mali Odkrywcy dowiedzą się również jak wygląda oraz z jakich elementów składa się damski i męski strój łowicki.

28 lutego dzieci z grupy Motylki udały się z wizytą do salonu fryzjerskiego, gdzie miały okazję zapoznać się ze specyfiką zawodu fryzjera. Dowiedziały się między innymi jak dbać o włosy oraz jakich kosmetyków używa się do ich pielęgnacji. Na zakończenie tej  ciekawej wizyty,w zamian za dobre zachowanie, panie z salonu fryzjerskiego poczęstowały  dzieci cukierkami.

W ramach realizacji projektu edukacyjnego ,,Odkrywamy tajemnice zwierząt egzotycznych" Mali Odkrywcy przenieśli się do gorącej Australii, gdzie poznali zwyczaje kangura ? rekordzisty skoków. Wraz z Feliksem i Finą odpowiedzieli na pytania :Co kangur chowa w torbie? i Czy lubi boksować?. Z wielkim entuzjazmem dzieci spróbowały swoich sił w skakaniu jak kangury, co wcale nie było takie łatwe.

26 lutego o godz.16.30 rozpoczynamy kolejną edycję zajęć w Akademii Maluszka. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci 2-3 letnich, które wkrótce rozpoczną edukację przedszkolną. Najmłodsi pod fachową opieką pedagogów uczestniczyć będą w różnych zabawach i ćwiczeniach angażujących wszystkie zmysły dziecka.Rodzice natomiast, obserwując swoje pociechy, poznawać będą nowe formy zabaw stymulujących rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dziecka.


W ramach projektu edukacyjnego ,,Piękna nasza Polska cała'', 6 lutego Mali Odkrywcy zapoznali się z najważniejszymi zabytkami oraz atrakcjami turystycznymi Torunia. Z uwagą wysłuchali legendy o toruńskich piernikach. Dowiedzieli się także kim był Mikołaj Kopernik - wielki polski astronom. Zajęcia zakończyły się miłym akcentem w postaci degustacji pysznych pierniczków toruńskich, które smakowały dzieciom wybornie.

17 stycznia, w  czasie kolejnych zajęć z eksperymentowania, Mali Odkrywcy sprawdzali jak mydło działa na wodę, ,,dziurawili" powierzchnię wody. Dowiedzieli się również, dlaczego niektóre ciała unoszą się na powierzchni wody, a inne nie.

Przygotowujemy się do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zapraszamy 21 stycznia na spotkania w we wszystkich grupach. Dzieci przygotowują wiele niespodzianek.

10 stycznia, odkrywając kolejne tajemnice zwierząt egzotycznych, poznaliśmy zwyczaje króla zwierząt - lwa Dowiedzieliśmy się gdzie mieszka, co lubi i jak poluje.

8 stycznia Doktor Zdrówko wyjaśnił dzieciom znaczenie witamin dla zdrowia. Mali Odkrywcy dowiedzieli się też w jakich produktach spożywczych znajduje się ich najwięcej.

3 stycznia Mali Odkrywcy  w ramach realizacji projektu ,,Piękna nasza Polska cała" zapoznali się z północnym  regionem Polski. Odbyli wirtualny spacer ulicami Gdańska, Gdyni i Sopotu. Odwiedzili też najpiękniejsze polskie plaże nad Morzem Bałtyckim.

21 grudnia odbędzie się premiera Jasełek w wykonaniu dzieci z grupy 5 i 6 latków. Tradycyjnie też podzielimy się opłatkiem oraz wspólnie będziemy śpiewać polskie kolędy i pastorałki.

14 grudnia wszystkie przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Krainy Św. Mikołaja. Spacer bajkową ścieżką oraz spotkanie z Mikołajem w sali tronowej na długo pozostaną w pamięci Małych Odkrywców.

6 grudnia Małych Odkrywców odwiedził Św. Mikołaj. Dzieci przywitały go bardzo uroczyście, śpiewaly  piosenki, recytowały wiersze  i zaprosiły go do wspólnej zabawy. Na zakończenie spotkania, Mikołaj obdarował wszystkich prezentami.

4 grudnia z  okazji Święta Górnika, Mali Odkrywcy zapoznali się z tym trudnym i niebezpiecznym zawodem. W ramach realizacji projektu edukacyjnego ,, Piękna nasza Polska cała'' przybliżyliśmy dzieciom Śląsk, będący polskim zagłębiem węglowym.

28 listopada najstarsza grupa  przedszkolaków odwiedziła lecznicę dla zwierząt. Dzieci poznały tajniki zawodu lekarza weterynarii, dowiedziały się jak dbać o zwierzęta domowe :psa, kota, chomika itp. Przyglądały się jak wygląda zabieg szczepienia psa, oglądały zdjęcia RTG psa i kota oraz salę, w której wykonuje się zabiegi chirurgiczne. Szczególne wrażenie zrobiło na dzieciach słuchanie przez stetoskop bicia psiego serduszka.

25 listopada swoje święto obchodzi jedna z najpopularniejszych zabawek -miś. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Mali Odkrywcy poznają bliżej postacie popularnych bohaterów literackich-Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Paddingtona, wezmą udział w bajkowym quizie.Na zakończenie przewidziany jest wspólny taniec z ulubionymi przez dzieci misiami.

20 listopada dzieci spotkaly się ponownie z Doktorem Zdrówko, który udzielił dzieciom porad w zakresie zdrowego odżywiania. Wszyscy Mali Odkrywcy dowiedzieli się, że trzeba koniecznie jeść warzywa i owoce. Własnoręcznie przygotowane prze dzieci surówki smakowały wybornie.

16 listopada w ramach projektu edukacyjnego ,,Odkrywamy tajemnice życia zwierząt egzotycznych", dzieci zapoznały się z gatunkami i środowiskiem życia papug. Najmłodsi Mali Odkrywcy wybrali się na wycieczkę  do sklepu zoologicznego, gdzie mieli okazję przyjrzeć się z bliska tym ptakom oraz innym zwierzętom np. (chomikom, świnkom morskim). Poznały również zasady dotyczące opieki nad zwierzętami w warunkach domowych.

9 listopada Mali Odkrywcy obejrzą spektakl teatralny pt.,, Opowieści z Bombaju" Po spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorami.

8 listopada Mali Odkrywcy, realizując projekt edukacyjny ,,Piękna nasza Polska cała", poznali Legendę o smoku Wawelskim, zatańczyli Krakowiaka i obejrzeli wspaniałe  zabytki Krakowa. Starszaki nauczyły się też określić położenie Krakowa na mapie.

Zapraszamy Rodziców do udziału w zajęciach otwartych, które przybliżą Państwu stosowane przez nas metody pracy, umożliwią obserwacje własnego dziecka w czasie codziennych zajęć w przedszkolu. 6 listopada w grupie Delfinków i Motylków, 7 listopada w grupie Misiów i Tygrysków o godzinie 9.30

24 października odbył się w przedszkolu bal na powitanie jesieni. Pani Jesień przygotowała dla dzieci konkursy z nagrodami oraz moc innych atrakcji i niespodzianek.

17 października w ramach realizacji projektu: ,,Piękna nasza Polska cała" Mali Odkrywcy zapoznali się z historią Skierniewic, dowiedzieli się z czego słynie nasze miasto. Dzieci chętnie słuchały ciekawostek dotyczących Skierniewic. Poznawały najważniejsze miejsca i zabytki stolicy nauk ogrodniczych.

12 października to dzień bardzo uroczysty w naszym przedszkolu, do grona Małych Odkrywców oficjalnie pzyjmujemy najmłodszą grupę. Dzieci z tej okazji przygotowały wspaniały program artystyczny,, Dzień to ważny niesłychanie , gdy przedszkolakiem się zostanie..."

11 października dzieci z grupy Misie i Motylki wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego, gdzie miały możliwość zwiedzenia budynku poczty, zapoznania się z pracą listonosza i innych pracowników poczty.

10 października najstarsi Mali Odkrywcy z grupy Tygrysków uczestniczyli w warsztatach muzealnych , rozpoznawali różne gatunki drzew rosnących w zabytkowym parku przy pałacu w Nieborowie, a także  wysłuchali z wielkim zainteresowaniem opowieści o drzewach, będących świadkami historii rodziny Radziwiłów.

9 października w naszym przedszkolu odbyło sie ciekawe spotkanie z paniami policjantakami, które opowiedziały dzieciom o pracy policji, omówiły też zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci składały też  odciski palców i dowiedziały się, że każdy człowiek ma zupełnie inny układ linii papilarnych.

5 października najmłodsze dzieci z grupy Delfinków wybrały się z wizytą do apteki. Uważnie słuchały ciekawostek dotyczących zawodu farmaceuty. Zwiedziły również pomieszczenia znajdujące się w aptece. 

4 października trzylatki  wybrały się na spacer na stragan warzywno - owocowy. Z wielkim zaangażowaniem przyglądały się różnym rodzajom warzyw i owoców. Zapoznały się z nazwami wybranych owoców i warzyw. Określały ich wygląd i zapach. 

2 października 2012r. z wizytą do naszego przedszkola przybyli przedstawiciele służby zdrowia, a jednocześnie rodzice Małgosi z grupy Delfinków. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w lekcji praktycznej masażu serca i opatrywania ran. Mali Odkrywcy bawili się świetnie  poznali też numer telefonu pogotowia ratunkowego.

,,Minęło szybko lato i już przyszła jesień, zbudził się o świcie niespokojny wrzesień" 27 września Mali Odkrywcy w czasie spaceru poszukiwali pierwszych oznak jesieni. Ze znalezionych złocisto - kolorowych liści, kasztanów, żołędzi i jarzębiny powstały piękne jesienne kompozycje.

28 września to ,,Dzień radosny, dzień jedyny, święto chłopców obchodzimy".Tego dnia dziewczynki złożyły swoim kolegom życzenia i wręczyły im własnoręcznie zrobione kolorowe samochodziki z papieru. Było dużo przy tym śmiechu i zabawy.

26 września w ramach projektu edukacyjnego ,,Mały Odkrywca" dzieci sprawdzały, czy to czego nie widać naprawdę nie istnieje. Czy powietrze waży?. Czy działa z jakąś siłą? oraz czy woda może służyć jako klej? Wspólne eksperymentowanie z powietrzem dostarczyło naszym milusińskim wiele radości.

W ramach realizacji projektu edukacyjnego ,,Odkrywamy tajemnice zwierząt egzotycznych", razem ze słonikami Feliksem i Finą Mali Odkrywcy zapoznają się ze zwyczajami i środowiskiem życia zwierząt egzotycznych.Wspólnymi siłami tworzymy wielką Księgę przygód zwierząt, o których będziemy rozmawiać na kolejnych zajęciach. 21 września dzieci dowiedziały się dużo ciekawostek o słoniach, poznały również odpowiedź na pytanie ,d laczego słonie mają trąbę. Cudowna Księga przygód zwierząt zawitała w domach dzieci z naszego przedszkola. Zachęcamy rodziców do wspólnej zabawy i pomoc w tworzeniu księgi.

W dniu 17 września dzieci z wielką chęcią i zapałem zaangażowały się w akcję sprzątania świata. Dzieci ze wszystkich grup wraz z paniami porządkowały teren w pobliżu przedszkola, starając się zebrać jak najwięcej odpadków. W ten sposób Mali Odkrywcy dowiedli, że każdy z nas ma wpływ na wygląd naszego otoczenia i powinien wiedzieć co kryje się pod hasłem  ekologia.

13 września w naszym przedszkolu obchodzimy Dzień jabłka. Chcemy, aby wszystkie przedszkolaki wiedziały, że zjedzenie jednego jabłka dziennie gwarantuje nam zdrowie.

12 września Mali Odkrywcy w ramach realizacji projektu ,,Piękna nasza Polska cała" poznawali stolicę Polski. Dzieci poznały legendę o Warsie i Sawie, herb miasta , najważniejsze zabytki, a najstarsi z uwagą wysłuchali wykładu o historii naszej stolicy.

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2012/2013. W gronie Małych Odkrywców powitaliśmy grupę najmłodszych przedszkolaków. W bieżącym roku szkolnym równolegle z realizacją programu edukacji przedszkolnej proponujemy dzieciom wiele ciekawych zajęć dodatkowych: język angielski, zajęcia taneczne i umuzykalniajace, rytmikę z gimnastyką korekcyjną, trening kreatywności i wyobraźni  a także przedstawienia teatralne, projekcje filmowe, oraz audycje muzyczne. Przez cały rok realizować będziemy również niezwykle interesujące projekty edukacyjne:,,Mały Odkrywca - Co to jest , jak działa i dlaczego?", ,, Piękna nasza Polaska cała", ,,Spotkania z egzotycznymi zwierzętami", ,,Poznajemy twórców literatury dziecięcej- Maria Konopnicka " Kalendarz imprez i uroczystości opublikowany jest w zakładce Klub Rodzica /Login i hasło bez zmian/

,,Zaczęło się lato, skończył się roczek szkolny, będę sobie hasał jak ten konik polny"- 3 lipca powitaliśmy wakacje turniejem sportowym na placu zabaw. Ciekawe konkurencje sportowe dostarczyły dzieciom dużo dobrej zabawy, uśmiechu i radości.

Przygotowujemy uroczyste zakończenie roku szkolnego, 27 czerwca o godzinie 13.00 pożegnamy starszaków, natomiast 29 czerwca odbędzie się zakończenie roku w grupach młodszych. Mali Odkrywcy zaprezentują przed rodzicami czego nauczyli się w ciągu całego roku.Od 1 lipca rozpoczynamy realizację wakacyjnego programu. Zaplanowaliśmy dla dzieci wiele atrakcji i niespodzianek. 4 lipca powitamy wakacje turniejem sportowym na placu zabaw.

Przerwa wakacyjna w pracy przedszkola 23.07.2012 - 03.08.2012

Dzień Dziecka tradycyjnie spędziliśmy na pikniku. Starsi Mali Odkrywcy byli w Muzeum Ludowym w Sromowie natomiast młodsi odwiedzili Warsztat Garncarski, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił na kole garncarskim. Na zakończenie rozpaliliśmy  ognisko, kiełbaski smakowały wszystkim dzieciom wybornie.

25 maja ogłoszone zostały wyniki konkursu edukacyjno-ekologicznego p.t ,,Co lata i hasa po bolimowskich lasach?"organizowanego przez Bolimowski Park Narodowy. Praca p.t. ,,Lis" Martynki Kaczorowskiej z grupy pięciolatków została nagrodzona.

25 maja nasze przedszkole przepełnione było śpiewem i radością. W ten sposób Mali Odkrywcy wyrażali swoją miłość do rodziców z okazji ich święta. Mama i Tata, ileż te słowa mają w sobie treści- mówiły dzieci. Z nimi związane są najpięknięjsze przeżycia, pierwsze radości, zabawy, marzenia, tęsknoty. Wzruszeń było wiele.

10 maja odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną. Dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarza , poznały też zasady korzystania z księgozbioru.

7 maja uczestniczyliśmy w VII Festiwalu Piosenki Przedszkolnej. Trójka naszych Małych Odkrywców wystąpiła przed publicznością w Kinoteatrze Polonez, otrzymując gromkie brawa. Agatka Sakowska zajęła II miejsce w grupie czterolatków, Piotruś Swynarski otrzymał wyróżnienie w grupie pięciolatków.

2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi. Dzieci, uczestnicząc w warsztatach plastycznych, poznały symbole narodowe, własnoręcznie wykonały chorągiewki oraz kotyliony, odpowiednio łącząc kolory.

27 kwietnia odbyło sie podsumowanie projektu ,,Jan Brzechwa i jego twórczość". Dzieci na ten dzień przygotowały inscenizacje wierszy poety, wykazały się doskonałą znajomością jego twórczości. Na zakończenie wszystkie grupy otrzymały Świadectwa Ukończenia Akademii Pana Jana z wynikiem celującym. W ramach realizacji tego projektu uczestniczymy również w VIII Ogólnopolskim Konkursie plastycznym na ilustrację do wiersza Jana Brzechwy.

23 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Przypomnieliśmy sobie z tej okazji w jaki sposób należy dbać o naszą planetę i środowisko naturalne. Na koniec imprezy wszyscy Mali Odkrywcy złożyli ślubowanie prawdziwych przyjaciół przyrody.

Z okazji Świąt Wielkanocnych w przedszkolu odbyła się uroczystość pod hasłem ,,Gdzie się ukryły wielkanocne jajeczka, zajączki?'' Dzieci poznawały zwyczaje i tradycje świąteczne, wykonywały stroiki, malowały pisanki. Ozdoby wykonane przez Małych Odkrywców wprowadziły świąteczny klimat w naszym przedszkolu.

12 kwietnia w ramach projektu ,,Szalone pomysły Małego Odkrywcy" dzieci poznawały fascynującą krainę zmysłów. Przeszły test spostrzegania, dotykiem rozpoznawały przedmioty w tajemniczej skrzyni, rozwiązywały zagadki słuchowe, wyróżniały smaki, oraz odgadywały ,,co tak pachnie?"

30 marca w ramach projektu ,,Poznajemy kraje Unii Europejskiej" dzieci wybrały się w podróż do Holandii- kraju kolorowych tulipanów oraz wiatraków.

21 marca wszyscy Mali Odkrywcy radośnie przywitali wiosnę wesołym korowodem ulicami osiedla. W trakcie spaceru, bez trudu dostrzegaliśmy w przyrodzie pierwsze oznaki wiosny.

14 marca na kolejnych zajęciach z cyklu ,,Szalone pomysły Małego Odkrywcy "dzieci zamieniły się w naukowców zgłębiających tajniki fizyki. Próbując zaparzyć herbatę za pomocą balonika, poznały prawo Bernoulliego. Przeszły też kurs dmuchania, które zamiast odpychać, przyciągało przedmioty. Wykorzystując zasadę elektrostatyki sprawiliśmy, że skrawki papieru zatańczyły. W końcu dowiedzieliśmy się że papierowemu motylkowi, do przycupnięcia na kwiatku, wystarczy jedynie ,,punkt podparcia''.

8 marca chłopcy byli mili i uprzejmi dla swoich koleżanek oraz wszystkich Pań, były własnoręcznie wykonane upominki, zabrzmiało również w przedszkolu głośne ,,Sto lat..."

Akademia Maluszka  zaprasza wszystkich przyszłych Małych Odkrywców 24 lutego o godzinie 16.30. Pierwsze zajęcia gratis!!! Przygotowujemy do bezstresowego debiutu przedszkolnego. Więcej informacji w zakładce -Oferta specjalna.

1 lutego nasze przedszkole obchodzi 4 rocznicę powstania. Z tej okazji,  tradycyjnie  organizujemy  przyjęcie urodzinowe dla wszystkich Małych Odkrywców.

Rozpoczęliśmy rekrutację do Przedszkola Małych Odkrywców na rok szkolny 2012/2013. Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci już uczęszczające do naszego przedszkola. Jednocześnie informujemy, iż zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji obowiązek szkolny dla sześciolatków przesunięty został tym razem  na rok 2014, w związku z powyższym organizujemy również ,,zerówkę" dla 6 latków.

31 stycznia w ramach realizacji projektu ,,Poznajemy kraje Unii Europejskiej" odwiedzimy roztańczoną Austrię.

,, W Karnawale same bale..." 26 stycznia również w naszym przedszkolu odbędzie się  Bal Karnawałowy. Przwidujemy wiele niespodzianek i atrakcji dla Małych Odkrywców..

18,19 i 20 stycznia w poszczególnych grupach przedszkolnych odbędą się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mali Odkrywcy przygotowali wspaniały program artystyczny. Zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadków.

Rozpoczęliśmy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia . Wkrótce odwiedzi nas Mikołaj, czekaliśmy na niego cały rok. 20 grudnia obejrzymy spektakl teatralny pt. ,,W poszukiwaniu świątecznego sensu". 23 grudnia odbędzie się przedszkolna Wigilia, a także premiera Jasełek w wykonaniu starszaków.

5 grudnia w kinoteatrze Polonez obejrzymy spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Koszalinie pt. ,,Pipi Pończoszanka"

30 listopada poznawaliśmy tradycje związane z Andrzejkami. Lanie wosku, wróżenie z liczb i kolorów było okazją do wesołej zabawy.

28 listopada w ramach realizacji projektu ,,Poznajemy kraje Unii Europejskiej" w naszym przedszkolu odwiedziła nas Pipi Langstrumpf, bohaterka powieści szwedzkiej autorki Astrid Lindgren. Pipi stała się naszym przewodnikiem w niezwykle ciekawej podróży po Szwecji.

25 listopada tradycyjnie świętowaliśmy urodziny Misia. Był to bardzo radosny dzień - wszystkie dzieci opowiadały o swoich pluszowych przyjaciołach. Okazało się, że Miś to nie tylko pluszowa przytulanka, to ktoś bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony.  W zabawie misie przyjmowały różne role, wszystko zależało od wyobraźni, a tej Małym Odkrywcom nie brakowało. Dzieci zgadywały też: czyj miś ma białe futerko i brązowy sweterek, który miś ukrył się pod stołem , a który stanął z lewej strony drzwi, zagadek do rozwiązania było mnóstwo. Wiele radości sprawił też dzieciom taniec z misiami.

Spotkanie z lekarzem anastezjologiem , a jednocześnie mamą Wiktorka, w ramach realizacji projektu edukacyjnego ,,Poznajemy różne zawody"   było  niezywlke fascynujące dla  Małych Odkrywców i wywołało wiele emocji.

10 listopada najstarsze grupy wybiorą się do kina na film pt. ,,Kubuś Puchatek".

8 listopada Mali Odkrywcy obejrzą w przedszkolu spektakl teatralny o tematyce ekologicznej pt. ,,Jaś i Małgosia".Będzie to też wspaniała okazja do poznania zawodu aktora i reżysera.

31 października poznawaliśmy tradycje i zwyczaje związane z Halloween.

Mali Odkrywcy uczestniczyli w Ekologicznym Konkursie Plastyczno-Literackim ,,Drzewa Polskich Lasów i Parków" skierowanym do wszystkich przedszkoli  miejskich -uzyskaliśmy wyróżnienie.Obecnie przygotowujemy się do udziału w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci ,,Jesień w wierszu" i ,,Jesienne malowanki"

19 października odbył się w naszym przedszkolu Bal Jesieni. Dzieci rozwiązywały jesienne zagadki, obeirzały teatrzyk kukiełkowy pt.,,Krasnal i poziomki" . Przy jesiennych pląsach wybraliśmy też króla i królową balu.

Mali Odkrywcy uczestniczą w Ogólnopolskich Programach Edukcji Zdrowotnej:,,Mamo, Tato wolę wodę", oraz ,,Akademia Aquafresh". Celem tych programów jest utrwalanie wśród dzieci nawyków prawidłowego odżywiania oraz dbania o higienę jamy ustnej.

4 października Mali Odkrywcy zawitali do siedziby radia RSC, gdzie mieli okazje poznać tajniki zawodu dziennikarza radiowego.

3 października, najstarsza grupa dzieci , w ramach realizacji projektu edukacyjnego ,,Poznajemy różne zawody" odwiedziła Prezydenta Miasta Skierniewice. Praca metodą projektów na stałe wpisała się w plan pracy naszego przedszkola .Praca tą metodą angażuje wszystkie zmysły dziecka, stymulując jego rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny, rozwija również inteligencję językową, logiczno-matematyczną,   muzyczną,   przestrzenną,   interpersonalną,   intrapersonalną,   ruchową i przyrodniczą. Przedszkolaki, odwiedzając prezydenta, miały niepowtarzalną okazję z ust samego gospodarza miasta dowiedzieć się jakie sprawy można załatwić w urzędzie. Mali Odkrywcy z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali słów prezydenta na temat funkcjonowania urzędu i zadań jakie wypełnia sam prezydent.

14 października odbyła się uroczystość,,Pasowania na przedszkolaka" Najmłodsi Mali Odkrywcy udowodnili, że mogą już przystąpić do naszego grona, złożyli ślubowanie, a na pamiątkę otrzymali Dyplomy.

19 września wszyscy  Mali Odkrywcy zamienili się w prawdziwych artystów. Z warzyw, owoców i innych materiałów powstały wspaniałe kukiełki - bohaterowie znanych i lubianych przez dzieci baśni, bajek, wierszy.

16 września 5 i 6 latki odbyły wycieczkę do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Kwiaciarstwa i Ogrodnictwa, gdzie zapoznały się ze sposobami uprawy i pielęgnacji roślin ozdobnych.

7 września wesoło, śpiewem , piosenką i rywalizacją sportową pożegnaliśmy wakacje. Wszystkie grupy otrzymały dyplomy uznania.